Budowa domu to inwestycja na wiele lat. Z tego powodu już w fazie projektu warto zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dobór odpowiednich materiałów to zadanie bardziej odpowiedzialne niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Właściwa podłoga zapewni dobrą termoizolację oraz zabezpieczenie przed wilgocią. W zależności od pomieszczenia możemy decydować się na różnego rodzaju tworzywa.
Uniwersalność, która cieszy oko
Podłoga betonowa to zdecydowanie produkt adekwatny do współczesnych trendów. Mimo że jeszcze niedawno kojarzył się ze starym, opuszczonym pomieszczeniem, niezdatnym do użytkowania, teraz staje się coraz bardziej popularny. Jedną z zalet betonowej posadzki jest fakt, że optycznie powiększa pomieszczenie. Styl, w jakim zostało zaaranżowane dane wnętrze, nie ma tu większego znaczenia. Okazuje się bowiem, że beton stanowi doskonałe tło dla każdego rodzaju mebli i współgra z różnymi kolorami ścian. W przeciwieństwie do tradycyjnych paneli beton jest odporny na wszelkie zarysowania, ścierania czy pękanie. Jest także wygodniejszym rozwiązaniem od płytek. Stanowi bowiem jednolitą powierzchnię, łatwą w czyszczeniu, ze względu na brak fug czy jakichkolwiek innych szczelin. Co więcej, tworzywo nie pochłania wody. Piękny wygląd podłogi zapewnia stosowanie odpowiednich impregnatów. Zanim jednak dojdziemy do pielęgnacji, musimy zamontować podłogę w odpowiedni sposób.
Budowa krok po kroku
Podczas zakupu betonu możemy również zamówić oferowaną przez Stambet-Bud usługę transportu tworzywa. Kiedy już znajdzie się ono na terenie budowy, można przystąpić do montażu podłogi. Pierwszym etapem instalacji betonowej posadzki jest aplikacja ok. 20-centymetrowej warstwy piasku. Można również wykorzystać żwir, ważne, aby surowiec był odpowiednio zagęszczony. Następnie układa się 15-centymetrową warstwę chudego betonu. Należy zetrzeć go na gładko i umieścić na nim warstwę przeciwwilgociową. Najlepszą ochroną przed wilgocią będą 2 lub 3 warstwy folii. Termoizolację uzyskamy natomiast poprzez ułożenie na betonie płyt styropianowych. Muszą być one dostosowane specjalnie do podłóg betonowych, a więc charakteryzować się odpowiednią twardością i wytrzymałością na ściskanie pod naporem ciężaru górnej wylewki. Jej grubość będzie zależna od przeznaczenia pomieszczenia. Jeśli montujemy ją w garażu, wysokość warstwy powinna liczyć nie mniej niż 10 cm. Zbyt cienka podłoga może ulegać pękaniu pod wpływem obciążenia. Tworzywo przeznaczone do budowy podłogi na zewnątrz powinno być z kolei wyposażone w oferowane przez Stambet-Bud dodatki wodoszczelne i mrozoodporne.
Właściwe wykończenie
Zastosowanie odpowiednich środków impregnujących zwiększy odporność posadzki na różnego rodzaju substancje klejące oraz zmniejszy przyczepność kurzu, brudu i pyłków. Impregnaty najlepiej nanosić za pomocą pędzla lub wałka. Większość z nich jest bezbarwna, ale niektóre mogą nieco przyciemnić kolor betonu. Najskuteczniejsze będą produkty epoksydowe, które należy nakładać ponownie co 3-5 lat. Najmniej polecaną przez budowlańców substancją jest natomiast impregnat akrylowy.
Beton, podobnie jak szkło, stanowi uniwersalny materiał wykończeniowy, który dobrze komponuje się z wyposażeniem wnętrza. Jest łatwy w czyszczeniu i wytrzymały, przez co cieszy się coraz większym zainteresowaniem na rynku i jest wykorzystywany przez projektantów wnętrz.
Artykuł zewnętrzny