Moto Sfera

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Zima to czas, który jest ciężki nie tylko dla samych kierowców, lecz także dla pojazdów. Warto przygotować się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego, co zagwarantuje nam zarówno bezpieczeństwo, jak też ochronę karoserii i lakieru pojazdu. Zabrudzenia drogi, ciągłe opady, sól sypana na drogach oraz niskie temperatury panujące w powietrzu z pewnością nie sprzyjają samochodom, dlatego też należy go odpowiednio zabezpieczyć.

 

Konserwacja nadwozia i podwozia samochodu

Zabezpieczenie lakieru samochodu to jeden z najlepszych zabiegów, które pozwolą nam chronić pojazd przed działaniem śniegu i soli. Na rynku istnieje wiele przeznaczonych do tego produktów, jak na przykład powszechny wosk bądź też inne, bardziej profesjonalne powłoki ceramiczne. Istotny jest skład i pochodzenie wosku - te syntetyczne, z uwagi na trwałość, są zdecydowanie lepszym wyborem.

Ponadto, warto zadbać także o podwozie pojazdu, co pomoże uniknąć ewentualnej korozji i pozwala na przedłużenie żywotności danego pojazdu. Najlepiej więc zaopatrzyć się w neutralizator rdzy bądź środek konserwujący.

Przeczytaj poradnik jak przykleić naklejkę rejestracyjną.

 

Zabezpieczenie uszczelek i czyszczenie klimatyzacji

Zamarznięte drzwi to powszechne zjawisko, gdy przychodzą duże mrozy, dlatego przygotowanie pojazdu przed zimą obejmuje również zabezpieczenie uszczelek drzwi. W kanalikach uszczelek często pojawia się woda, która zamarza, blokując tym samym drzwi. Najlepiej więc czystą i suchą powierzchnię pokryć warstwą chroniącą, na przykład wazeliną.

Oprócz tego tradycyjnego sposobu, można zaopatrzyć się w specjalny smar przeznaczony do konserwowania uszczelek w samochodzie. Dostępny jest zarówno w sprayu, jak i opakowaniu ze sztyftem. Wystarczy więc posmarować jednym z wybranych preparatów uszczelki drzwi i klap, a zamarznięcie nie grozi nam przez kilka najbliższych drzwi.

Zobacz także jak wykonać czyszczenie dyszy spryskiwacza.

 

Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych

Przed pojawieniem się mrozów, warto sprawdzić stan wszystkich płynów eksploatacyjnych. Najlepiej unikać najtańszych płynów przeznaczonych do spryskiwaczy, gdyż grozi to nie tylko jego zamarznięciem, lecz także uszkodzeniem karoserii. Pamiętajmy także o sprawdzeniu płynu chłodniczego, gdyż jego zamarznięcie spowoduje zniszczenie chłodnicy oraz silnika pojazdu.

Nie zapominajmy o sprawdzeniu klimatyzacji i jej oczyszczeniu. W trakcie zimy urządzenie to pomaga nam nie tylko pozbyć się pary znajdującej się we wnętrzu samochodu, lecz także skutecznie podgrzewa samochód. Jeśli jest taka potrzeba, zaopatrzmy się w preparaty do odgrzybiania klimatyzacji.

Zanim więc zima rozpocznie się na drogach, warto skupić się na odświeżeniu i zabezpieczeniu powyższych elementów samochodu. Przygotowanie samochodu na zimę to nie tylko wymiana opon i warto zadbać też o inne aspekty, by nasz pojazd cieszył się długą żywotnością.

Czytaj więcej porad na Porady.org.

We współpracy z Używany Mercedes

artykuł zewnętrzny