Moto Sfera

Mazda RX Vision main

Mazda RX-Vision pokazana w Tokio

Tegoroczny salon motoryzacyjny w Tokio odkrył przed nami wiele ciekawych pojazdów, a wśród nich nowy projekt Mazdy. Japończycy pokazali koncepcyjny model RX-Vision, który nie tylko świetnie prezentuje się z zewnątrz, ale także dobrze zapowiada się „w środku”

 

Samochód mierzy 4389 mm długości, a jego rozstaw osi mierzy sobie 2700 mm. Silnik (o nim więcej za chwilę) umieszczony został z przodu auta, zaś napęd przenoszony jest na tylną oś. Jest to kolejny projekt Mazdy charakteryzujący się linią stylistyczną Kodo, która ma sprawiać poczucie dynamiki i nieustannego ruchu, nawet podczas powolnego przemieszczania się po zakorkowanym mieście.

 

Mazda RX Vision 1

 

Mazda RX Vision 2

 

To co cieszy, to fakt że japoński producent cały czas rozwija technologię silnika Wankla, a więc jednostki napędowej z wirującym tłokiem. Taka właśnie jednostka, pod nazwą Skyactiv-R napędza koncepcyjną Mazdę RX-Vision. Nie wiadomo niestety, czy silnik ten niebawem trafi do samochodów oferowanych przez koncern, czy też jest tylko przejściowym stadium, pokazem możliwości producenta.

 

Mazda RX Vision 3

 

Mazda RX Vision 4

 

Co warte uwagi, silniki Wankla nie są już praktycznie przez nikogo rozwijane. Jedynie Mazda pracuje nad nimi cały czas. Podkreśla to w pewien sposób indywidualność producenta, który od zawsze idzie własną ścieżką, niekoniecznie wpisując się w aktualnie panujące trendy.

 

Mazda RX Vision 5

 

Mazda RX Vision 6

 

Ostatnim samochodem z silnikiem Wankla w ofercie producenta była Mazda RX-8. Wspólne elementy w nazewnictwie modeli nie są oczywiście przypadkiem. Produkcja tego auta została wstrzymana w 2012 roku i od tamtej pory fani marki z pewnością oczekują kontynuacji tej historii.

 

Mazda RX Vision 7

 

Mazda RX Vision 8

 

Nie wiadomo, czy RX-Vision w podobnej formie trafi kiedykolwiek do produkcji, ale można śmiało założyć, że powrócą wkrótce wirujące tłoki. Zapowiada się ciekawie.

Łukasz Heger

A na koniec kilka ruchomych obrazów z Tokyo Motor Show