Moto Sfera

samochod dla kobiety

Na co kobiety zwracają uwagę wybierając samochód?

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez mężczyzn jest stereotypowe przeświadczenie, że kobiety nie mają szczególnego pojęcia o samochodach i że najważniejszym kryterium, według którego dokonują wyboru, jest kolor auta. Owszem, zdarzają się takie przypadki, ale w dzisiejszych czasach to zdecydowany wyjątek od reguły – wystarczy przyjrzeć się samochodom poruszającym się po dowolnym mieście, aby stwierdzić, że bardzo wysoki odsetek kierowców to właśnie kobiety. I niezależnie od tego, czy auto jest dla nich narzędziem pracy, czy tylko udogodnieniem pozwalającym łatwiej uporać się z codziennymi obowiązkami w rodzaju odwożenia dzieci do przedszkola/szkoły, panie dość dobrze wiedzą, jakie cechy powinien mieć dobry samochód dla kobiety.

 

Bezpieczeństwo i ekonomia

Badania przeprowadzone kilka lat temu na zlecenie firmy Castrol pokazały bardzo wyraźnie, że dla kobiet najważniejsze cechy samochodu to niezawodność i bezpieczeństwo – dopiero gdzieś dalej znajdują się wygląd, wyposażenie, marka czy osiągi. W tym kontekście zamiłowanie pań do niewielkich aut miejskich wielu mężczyznom wydaje się być niepoważne, zapominamy jednak o tym, że całkiem sporo tych miejskich „maluchów” osiąga w testach bezpieczeństwa EuroNCAP 5 gwiazdek, czyli maksymalną punktację. Dodajmy, że nie każde auto wybierane przez mężczyzn może się poszczycić tym samym...

Kolejną sprawą jest ekonomia. Ponieważ przeważnie to kobiety zarządzają domowym budżetem (nawet jeśli się nam, mężczyznom, wydaje inaczej), starają się zminimalizować niepotrzebne wydatki, co sprawia, że panie preferują nowe samochody z ekonomicznymi i ekologicznymi silnikami, zużywającymi w cyklu miejskim niewielkie ilości paliwa. Siłą rzeczy nieduży samochód osobowy zaprojektowany z myślą głównie o jeździe miejskiej (na przykład Skoda Citigo) będzie miał mniejsze spalanie niż jakiś ogromny, terenowy pickup sprowadzony z USA.

Do kwestii ekonomii zaliczają się również koszty ewentualnych napraw, co przekłada się na wybór aut uznawanych za niezawodne, a przede wszystkim wyeliminowanie z kręgu zainteresowania aut używanych. Gwarancja producenta jest dla kobiet warta zdecydowanie więcej niż iluzoryczna oszczędność przy kupnie używanego samochodu, bo przeważnie te w atrakcyjnych cenach mają jakieś ukryte wady i usterki, które trzeba będzie naprawić, niepotrzebnie drenując domowy budżet.

 

jaki samochod dla kobiety

 

Z przyszłością w perspektywie

Warto też zauważyć, że panie wybierając samochód dla siebie zwracają uwagę także i na to, czy dane auto będzie funkcjonalne również za kilka lat – generalnie chodzi na przykład o to, czy jeśli zmieni się sytuacja rodzinna danej kobiety, to będzie ona musiała zmienić auto. To dlatego wiele bezdzietnych pań kupując samochód zwraca uwagę na takie szczegóły, jak obecność systemu ISOFIX, przestronny bagażnik, umożliwiający zmieszczenie nie tylko codziennych zakupów, ale również na przykład wózka dziecięcego, ilość poduszek bezpieczeństwa czy wyniki danego modelu we wspominanych już wcześniej testach EuroNCAP.

Tak więc, drodzy panowie, pora zmienić podejście i zaakceptować fakt, że kobiety mogą wiedzieć o autach przynajmniej tyle samo, co my. A już na pewno nie warto się spierać z żadną kobietą i przekonywać ją, że powinna kupić sobie auto powszechnie uważane za „kobiece”, bo takie rady zwykle przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego...

 Artykuł reklamowy