Uzależnienie od alkoholu to choroba, na którą cierpi coraz większa część społeczeństwa. Picie ponad miarę może mieć różne przyczyny, jednak prędzej czy później prowadzi do nałogu, z którego bardzo trudno zrezygnować. W dzisiejszych czasach alkoholizm dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku.
Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
W naszej społeczności utarł się obraz alkoholika, który jest brudny, zaniedbany, bezrobotny i nic innego nie robi tylko całymi dniami pije. Niestety jest to bardzo mylna opinia. W chwili obecnej coraz większą część ludzi uzależnionych od alkoholu stanowią osoby z wyższych warstw społecznych, np. prawnicy, biznesmeni czy lekarze. Osoby te sprawiają wrażenie poukładanych i eleganckich, jednak w tajemnicy przed wszystkimi, w domowym zaciszu często sięgają po butelkę z alkoholem - mówią specjaliści z ośrodka leczenia uzależnień "Alkater".
Objawy świadczące o uzależnieniu od alkoholu to m.in.:
- "głód alkoholowy", czyli silne pragnienie lub odczuwanie przymusu aby napić się alkoholu,
- trudności z kontrolą nad zachowaniami dotyczącymi picia alkoholu,
- regularne, codzienne spożywanie alkoholu, często w coraz większych ilościach,
- zaniedbywanie innych potrzeb oraz własnych zainteresowań na rzecz zdobywania i picia alkoholu,
- występowanie "zespołu abstynencyjnego", czyli picie alkoholu w celu złagodzenia objawów jego odstawienia.
Jak pomóc chorej osobie?
Alkoholizm to poważna choroba, dlatego jej leczenie należy powierzyć specjalistom. Zagraża ona zdrowiu oraz życiu, a jej skutki dotykają nie tylko osoby uzależnione, ale także ich najbliższe otoczenie. Jeśli ktoś chce pomóc alkoholikowi, musi liczyć się z tym, że zadanie to nie będzie łatwe. Często przewyższa ono możliwości najbliższych osób. W większości przypadków leczenie choroby alkoholowej rozpoczyna się od procesu odtruwania poalkoholowego.
Na czym polega odtruwanie od alkoholu?
W trakcie odtruwania alkoholowego podawane są kroplówki z płynami infuzyjnymi oraz lekami, które dopasowuje się do indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Ma to na celu usunięcie z organizmu toksycznych związków, które zaległy w organizmie na skutek nadużywania alkoholu. Dodatkowo w okresie odtruwania stosuje się specjalną dietę oraz zaleca się dużo wypoczywać. Dzięki temu pacjent czuje się lepiej, a nieprzyjemne objawy zostają złagodzone. Trzeba pamiętać, że odtruwanie poalkoholowe jest pomocne przy terapii uzależnień, jednak nie może jej zastąpić. Kiedy ciało zostanie już oczyszczone z toksyn, należy poddać leczeniu również umysł. Bardzo istotna w leczeniu uzależnienia jest chęć powrotu do normalnego funkcjonowania oraz naprawienia swojego życia.
Uzależnienie alkoholowe to choroba, która może dosięgnąć każdego, kto pije alkohol. Nieważne jest wtedy pochodzenie, wiek, wykształcenie czy sposób wychowania danej osoby. Leczenie uzależnienia warto powierzyć najlepszym specjalistom, np. z ośrodka "Alkater". Zyskamy wtedy pewność, że odtruwanie jest przeprowadzane w sposób bezpieczny, dobrany indywidualnie do konkretnego pacjenta.
Reklama