Moto Sfera

Nie tylko Top Gear przegląd książek dla fanów motoryzacji

Nie tylko Top Gear - przegląd książek dla fanów motoryzacji

Piękne samochody, wybitni kierowcy, pojazdy z historią i pikantne opowieści zza kulis – to i wiele więcej znaleźć można w najlepszych książkach poświęconych motoryzacji. Przedstawiamy pięć tytułów, które przypadną do gustu każdemu, od mistrzów kierownicy po fanów popkultury i wciągających historii.

 

Garbus - Andrea Hiott

Choć brak mu wdzięku i szybkości super-samochodów, Volkswagen Beetle zwany swojsko Garbusem, zrobił zawrotną karierę i doczekał się rzeszy fanów. Co sprawiło, że niepozorny samochód zyskał światową sławę? Przyczyn jest kilka, a je wszystkie w niezwykle fascynujący sposób opisuje Andrea Hiott. Garbus miał być hitem niemieckiej motoryzacji za czasów rządów Adolfa Hitlera, jego twórcą był Ferdynand Porsche, a dzięki geniuszom reklamy z Nowego Jorku, po II Wojnie Światowej zdołał odciąć się od nazistowskiej przeszłości i zaprezentować jako samochód, który przypadnie do gustu każdemu. Książka “Garbus” ma iście powieściowy rytm, jest pełna zwrotów akcji i gwarantuje, że otwarta raz nie pozwoli się oderwać aż do ostatniej strony.

 

Jak prowadzić – Ben Collins

Zadaniem tego przewodnika jest przedstawienie tytułów niezwiązanych z serią Top Gear, jednak dla tej pozycji robimy wyjątek. „Jak prowadzić” to druga książka Bena Collinsa, oryginalnego Stiga, który po zakończeniu współpracy z programem świetnie realizuje się również solo. Biały kask założył dzięki nieprzeciętnym umiejętnościom, które zaprowadziły go na tory wyścigów Le Mans i NASCAR oraz plany filmowe, gdzie za kółkiem dublował między innymi Jamesa Bonda. Lata doświadczeń i tysiące godzin spędzonych za kierownicą w warunkach ekstremalnych przekuł w poradnik, w którym uczy, jak jeździć lepiej (choć niekoniecznie szybciej). Z rad skorzystają nie tylko doświadczeni kierowcy, ale też Ci, którzy prawo jazdy zdobyli stosunkowo niedawno.

 

Czerwony Książę – Andrzej Jaroszewicz w rozmowie z Alicją Grzybowską

Historia Andrzeja Jaroszewicza dostarcza materiałów na przynajmniej kilka filmów o tematyce motoryzacyjnej. Andrzej Jaroszewicz, syn byłego premiera PR, Piotra Jaroszewicza, był zapalonym rajdowcem, który pierwszy sukces w Rajdzie Polski odniósł za kółkiem mercedesa należącego do Józefa Cyrankiewicza. Miał wtedy 16 lat i zajął dobre, 12 miejsce, co okazało się świetnym prognostykiem na przyszłość. Później, już jako syn premiera, angażował się w rajdowe eksperymenty w rodzimej Fabryce Samochodów Osobowych, co otwarło mu drogę do udziału w kolejnych wyścigach. Z myślą o jego startach do Polski sprowadzono Lancię Startos, w której o mały włos wygrałby rajdowe Mistrzostwo Europy. O tych i innych, równie ciekawych wypadkach ze swego życia "Czerwony Książę” opowiedział Alicji Grzybowskiej, swojej obecnej, piątej już żonie, z którą na dobre związała go miłość do motoryzacji.

 

Samochody marzeń – Jacek Balkan

Nic tak nie nakręca wyobraźni fanów motoryzacji jak filmy, w których szybcy i wściekli mistrzowie kierownicy ścigają się ulicami miast. Nie bez powodu wiele nowych modeli debiutowało w bondowskich filmach, a o Deloreanie z „Powrotu do przyszłości” marzył każdy nastolatek. Jacek Balkan przedstawia 50 “Samochodów marzeń” związanych z popkulturą, w których każdy miłośnik aut chciałby zasiąść chociaż raz. Autor dokonał wyboru tak, by spełnienie takiego marzenia nie było abstrakcją, ale realną możliwością, bo wiele z aut  dziś można kupić, nie narażając budżetu na duży szwank.

 

Samochody PRL-u – Włodzimierz Bukowski

Fiat 126p, Syrenka czy Warszawa – w czasach PRL to one były marzeniem przeciętnego Polaka, a rodzimy przemysł motoryzacyjny pracował pełna parą, by każdy obywatel mógł mieć własne cztery kółka. Włodzimierz Bukowski przypomina wszystkie modele pojazdów, które przed laty produkowano w Polsce, od kultowych samochodów osobowych, przez ciężarowe, dostawcze i autobusy po maszyny rolnicze. Szczególnie ciekawy jest rozdział poświęcony nie wdrożonym do produkcji prototypom aut, które, gdyby trafiły na ulice, mogłyby konkurować z cudami ówczesnej, zachodniej techniki motoryzacyjnej. Wszystkie pojazdy, o których mowa zostały przedstawione na wielu zdjęciach, co czyni z książki “Samochody PRL-u” jeden z najlepszych dokumentów motoryzacyjnej przeszłości Polski.

Wspomniane tytuły to tylko skromny wybór z wielu publikacji, które docenią fani motoryzacji. Klasyką gatunku są „Moje dwa i cztery kółka” Witolda Rychtera, współtwórcy polskiego kodeksu drogowego, który w swych wspomnieniach udziela rad cennych również dziś. Warto również szukać publikacji o polskich mistrzach rajdowych – Marianie Bublewiczu („6 bieg”) czy Januszu Kuligu (album Janusz Kulig).