Moto Sfera

O czym warto pamiętać podczas wymiany opon?

O czym warto pamiętać podczas wymiany opon?

Nadchodząca wiosna powinna zmotywować wszystkich kierowców do zmiany opon na letnie. Jest to dobry moment na zarezerwowanie terminu w warsztacie oponiarskich. Zanim jednak tego dokonamy, dobrze jest przypomnieć sobie istotne kwestie związane z tym tematem.

 

  1. Kiedy jest najlepszy czas na zmianę ogumienia?
  2. Czy możliwe jest samodzielnie wymienienie opon?
  3. Jakie opony wybrać?

Przyjrzyjmy się, o czym warto pamiętać, wymieniając opony w swoim aucie oraz jak dokonać wyboru odpowiedniego letniego ogumienia.

 

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę ogumienia?

Fachowcy twierdzą, że najlepszy czas na opony letnie to moment, w którym średniodobowa temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Wtedy właśnie zimowe opony tracą swoje właściwości, a co za tym idzie – przestają zapewniać optymalną trakcję. Warto jednak sprawdzić prognozę długoterminową zanim umówimy się z wulkanizatorem.

Zimowa opona jest przystosowana do radzenia sobie w ujemnych temperaturach. Umożliwia stabilną jazdę na śniegu, błocie czy też po zamrożonym asfalcie. Jednak jej zetknięcie z rozgrzaną nawierzchnią drogi przyczynia się do ścierania bieżnika. Takie warunki mogą sprawić, że miękka mieszanka może zużywać się w sposób nierównomierny podczas dynamicznego wchodzenia w zakręty. Oznacza to, że taka opona nie będzie nadawała się do dalszego użytku. Dlatego też wiosenna pora to dobry czas na nowe opony.

 

Czy możliwe jest samodzielne wymienienie opon?

Wymiany opon możemy podjąć się samodzielnie lub też powierzyć to zadanie profesjonalistom, jakimi są wulkanizatorzy. W obu przypadkach musimy posiadać nowy komplet kół, które możemy zakupić np. w sklepie https://noweopony.pl/.

Wymiana samych opon jest możliwa pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu. Mało kto z nas je posiada w swoim garażu, dlatego zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług wulkanizatora. Podczas tej wizyty dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy pracownicy warsztatu zabezpieczają felgę i oponę w odpowiedni sposób w trakcie wymiany. Ważne jest także, by posiadali maszynę z tzw. optymalizacją – dzięki niej mogą ułożyć oponę na feldze w optymalnym położeniu.

Należy pamiętać o tym, że po każdej wymianie opon konieczne jest wyważenie opon. W przeciwnym wypadku koła wpadają w wibracje podczas jazdy, a to objawia się drżeniem kierownicy podczas jazdy na wyższej prędkości. Skutkować to może także szybszym zużyciem zawieszenia i ogumienia.

 

Jakie opony wybrać?

Wybór odpowiednich opon nie jest łatwym zadaniem. Warto w tym celu zobaczyć, co ma do zaoferowania internetowy sklep z oponami, a także jego stacjonarne punkty.

Zanim dokonamy zakupu nowego zestawu, dobrze jest pomyśleć o sposobie, w jakim użytkujemy auto. Warto zadać sobie podstawowe pytania:

  • Czy moja jazda jest dynamiczna, czy łagodna?
  • Czy więcej czasu spędzam w mieście, czy też na trasie?
  • Czy jeżdżę górskimi drogami, czy autostradami?

Odpowiedzi na te pytania, mogą okazać się bardzo pomocne przy dokonaniu ostatecznego wyboru. Jeżeli jesteś kierowcą, który preferuje łagodny styl jazdy, dobrym wyborem mogą być opony o dobrych parametrach oporów otoczenia. Decydując się na zakup opon energooszczędnych, możemy zaoszczędzić sporą kwotę na kosztach paliwa. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem auta, polecane są opony, które dobrze sprawdzają się podczas trudnych warunków.

Nie zawsze musimy decydować się na opony o najlepszych parametrach, jeżeli nasz samochód służy przede wszystkim do jazdy po mieście. Inaczej jest w przypadku posiadaczy sportowych aut lub tych kierowców, którym zdarzają się ostre i niebezpieczne hamowania – wtedy warto postawić na droższy model o jak najlepszych parametrach. 

Artykuł zewnętrzny

Źródło grafiki: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license