Moto Sfera

Oświetlenie samochodu podczas off-roadu

Oświetlenie samochodu podczas off-roadu - na co zwrócić uwagę?

Samochody terenowe, rajdowe, ale nie tylko, bo także pojazdy rolnicze, budowlane czy pracujące w leśnictwie wymagają oświetlenia o specjalnych parametrach. Charakterystyczną cechą tych pojazdów jest to, że głównym miejscem ich eksploatacji nie są drogi publiczne, ale bezdroża, tereny leśne, pustynne trasy czy place budowy. Wykorzystywane do nich oświetlenie musi zatem spełniać nieco inne wymagania i cechować się właściwościami, które nie są niezbędne w przypadku np. samochodów osobowych.

 

Najważniejsze cechy żarówek do samochodów terenowych

Parametry oświetlenia dedykowanego specjalnie dla pojazdów terenowych nabierają największego znaczenia podczas nocnej jazdy oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Żarówki tego rodzaju powinny przede wszystkim emitować mocne, jasne światło, o wiele intensywniejsze w porównaniu z żarówkami pojazdów osobowych. Tylko takie światło zapewni kierowcy jak najlepsze oświetlenie trudnego najczęściej obszaru, po którym się porusza, i dostrzeżenie na nim przeszkód. Jest to tak samo ważne podczas nocnych rajdów samochodowych na wymagających terenach, jak i prac wykonywanych po zmroku przy użyciu specjalistycznych pojazdów roboczych.

Właściwości omawianego oświetlenia zależą, oczywiście, w dużym stopniu, od przeznaczenia pojazdu i do jakich czynności jest on wykorzystywany. Jazda na dłuższych dystansach, na dużym, otwartym terenie wymaga tego, aby żarówki emitowały skupioną wiązkę światła o dalekim zasięgu. Nie zostanie wówczas oświetlone pobocze, ale kierowca widzi dobrze obszar przed sobą. Z kolei w przypadku jazdy po leśnych ostępach, w terenie dość gęsto osłoniętym, najlepszym wyborem będą żarówki dające światło rozproszone, na krótszym, co prawda, dystansie, ale wyraźnie oświetlające pobocze i najbliższy obszar przed samochodem. Dzięki temu kierowca jest w stanie zauważyć drobne przeszkody czy rozwidlenia ścieżek.

Nie można również zapomnieć o tym, że oświetlenie stworzone specjalnie z myślą o samochodach terenowych musi cechować się zwielokrotnioną wytrzymałością, odpornością na wszelkiego rodzaju drgania, których podczas rajdów czy jazdy po trudnym terenie nie brakuje, a także jak największą wydajnością świetlną.

 

off road

 

Ograniczenia prawne

Pojazdy terenowe są wyposażone w żarówki, które pozwalają na swobodne poruszanie się po drogach publicznych, jednak standardowe światła mijania i drogowe są niewystarczające podczas jazdy po trudnym terenie. Dlatego ze względu na specjalne parametry oświetlenia żarówki do samochodów terenowych nie są dopuszczone do użytku na drogach publicznych. Nie posiadają bowiem autoryzacji Europejskiej Komisji Gospodarczej. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że nie mogą być one stosowane jako źródło światła w głównych reflektorach przednich oraz dodatkowych pojazdu. Niedostosowanie się do tego przepisu przez kierowcę niesie za sobą ryzyko odebrania dowodu rejestracyjnego samochodu oraz jego ubezpieczenia.

 

Żarówki znanych marek do samochodów terenowych

Na rynku jest wiele modeli żarówek przeznaczonych do pojazdów terenowych czy off-roadowych. Poszukując właściwego oświetlenia do swojego samochodu, warto skorzystać z oferty renomowanych producentów, m.in. Osram, Philips czy Tungsram. Przygotowali oni specjalne serie żarówek dedykowanych dla miłośników rajdów:

  • OFF-ROAD marki Osram - żarówki halogenowe do stosowania w reflektorach głównych, ale także do świateł przeciwmgielnych, stop i pozycyjnych. Emitują bardzo jasne światło o dużej mocy, charakteryzują się wysoką trwałością i są odporne na drgania. Oświetlenie z tej serii jest szeroko wykorzystywane nie tylko podczas jazdy po trudnym i wymagającym terenie, stosuje się je również w służbach leśnych, ratowniczych, w pojazdach budowlanych i rolniczych.

 

osram

 

  • COOL BLUE HYPER marki Osram - żarówki halogenowe do stosowania w reflektorach przednich oraz w światłach przeciwmgielnych. Przeznaczone dla samochodów terenowych wyposażonych w tuning optyczny. Seria polecana jest zwłaszcza kierowcom, dla których ważny jest oryginalny styl oświetlenia. Żarówki emitują bowiem światło o charakterystycznym błękitnym odcieniu dającym efekt ksenonu.
  • RALLY marki Philips - reflektorowe żarówki halogenowe o bardzo dużej mocy (100W, 100/90W, 100/80W), emitujące jasne światło. Wymagają specjalistycznej instalacji w samochodzie ze względu na duży pobór energii i ilość produkowanego światła.

 

philips

 

  • RALLY marki Tungsram - żarówki halogenowe przeznaczone do reflektorów głównych i do świateł przeciwmgielnych. Odznaczają się dużą mocą (100W) i jak wszystkie tego typu żarówki emitują intensywne światło.

 

tungsram

 

Żarówki przeznaczone do użytku terenowego to oświetlenie specjalistyczne, korzysta z niego wiele branż, nie musi być wykorzystywane jedynie podczas rajdów samochodowych. Dlatego warto wybrać żarówki markowe z wymienionych powyżej serii. Są one dostępne m.in. w sklepie nocar.pl, gdzie znaleźć można oświetlenie renomowanych producentów, takich jak Osram, Philips, Tungsram, Narva czy General Electric. Sklep oferuje szeroki wybór żarówek samochodowych wszelkiego rodzaju, a także oleje marki Castrol oraz wycieraczki Bosch.

Reklama