Współcześnie miliony ludzi spędza przed komputerem nawet kilkanaście godzin dziennie. Efektem tego bywa ból oczu, ich łzawienie, pieczenie albo swędzenie (1). Czasem widziany obraz zaciera się i staje niewyraźny. Zauważyłaś u siebie te objawy? Dowiedz się, jak w prosty sposób ograniczyć negatywny wpływ komputera na Twój wzrok.
Chroń zdrowie oczu, żeby służyły Ci jak najdłużej
Kilka nieskomplikowanych zasad użytkowania komputera pozwoli Ci całkiem skutecznie zapobiegać rozmaitym dolegliwościom oczu. Pamiętaj, że szklany monitor ma zdolność odbijania promieni świetlnych, co bardzo męczy narząd wzroku. Na szczęście istnieje cała gama filtrów, które nakłada się na ekran. Dzięki temu odbicia są tłumione, a Twoje oczy dłużej „wypoczęte”. Najnowsze monitory są fabrycznie wyposażane w ekrany przeciwodblaskowe.
Jeśli nosisz okulary – powinnaś zaopatrzyć się w szkła antyrefleksyjne, które zapobiegają odbijaniu się obrazów z głębi pomieszczenia i bólom oka. Zastanów się też, czy monitor jest właściwie ustawiony. Powinien znajdować się dokładnie na wprost Twojej twarzy, a ekran poniżej linii wzroku. Kolejna ważna kwestia to odpowiednie oświetlenie (2). Lampka na biurku nie może mieć przezroczystego abażuru, żeby światło nie padało bezpośrednio na oczy. Postaw ją na stoliku tak, by promienie świetlne nie były skierowane na klawiaturę. Dzięki temu unikniesz „olśnień”, czyli oślepiających błysków świetlnych. Zwróć również uwagę na sam stolik komputerowy – jego powierzchnia powinna być matowa i nie za ciemna. Pokój, w którym pracujesz, oświetlaj słabiej niż monitor.
Mrugaj i patrz w dal
Twoje oczy docenią, jeśli ustawisz biurko przy oknie tak, by – pracując – móc spoglądać w dal. Gdybyś nie miała takiej możliwości, postaraj się siedzieć twarzą do drzwi wejściowych. Dzięki temu będziesz patrzyła w głąb innych pokoi lub korytarza.
Gdy czas przed komputerem spędzasz w klimatyzowanym pomieszczeniu, możesz cierpieć na tzw. zespół suchego oka (3). W takim wypadku uczuciu suchości narządu wzroku towarzyszy też świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Żeby złagodzić objawy, dbaj o nawilżanie powietrza (4) w pokoju oraz stosuj krople do oczu w postaci sztucznych łez.
Komputer emituje pole elektrostatyczne (5), a ludzka twarz przyciąga do siebie kurz, rożne pyłki, drobnoustroje i inne naładowane cząsteczki. Przyczynia się to do bólu oka, a także do wielu reakcji i podrażnień alergicznych, czasem nawet do stanów zapalnych narządu wzroku. Wiesz, że pole elektrostatyczne najsilniej działa podczas pierwszego kwadransa od włączenia monitora? Dlatego powinnaś uruchamiać komputer, zanim zasiądziesz do pracy (ok. 15 minut wcześniej).
Oczywiście, wszystkie reguły i zabiegi nie wyeliminują całkowicie zgubnego wpływu komputera na wzrok, jednak znacznie go zredukują. Nie wolno Ci zapominać o krótkich, ale systematycznych przerwach w pracy. Najlepiej w tym czasie poćwicz trochę i popatrz w dal, np. na krajobraz za oknem. Zamrugaj też intensywnie parę razy (6). W ten sposób Twoje oczy nawilżą się i oczyszczą, a mięśnie twarzy rozluźnią.
(1) Politechnika Koszalińska, http://moskit.weii.tu.koszalin.pl/~swalover/PMP_w1.pdf, dostęp: 23.04.2015, s. 12
(2) Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku, http://zs23.wroclaw.pl/przedmiot/tbzs23/maszyny/ergo2.pdf, dostęp: 23.04.2015, s. 5
(3) Politechnika Koszalińska, jw., s. 14
(4) Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku, jw., s. 5
(5) Politechnika Koszalińska, jw., s. 5
(6) Jw., s. 15