Żyć Dobrze

Przesądy ślubne

Przesądy ślubne

Ślub i wesele to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu. Młody człowiek zakłada rodzinę, wkracza w świat nowych obowiązków i odpowiedzialności za drugą osobę. Każdy z nas chciałby zapewnić sobie szczęście, dostatek, powodzenie w życiu osobistym i zawodowym. Postępując zgodnie z nakazami zawartymi w przesądach mamy nadzieję, że w ten sposób wpłyniemy na nasze dalsze życie.

 

Poznajmy więc podstawowe przesądy, którym nie wiedzieć czemu poddajemy się „bez walki".

Termin ślubu

Za najlepsze do zawierania małżeństw uchodzą miesiące, które w nazwie mają literę "r", a więc: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień - wróży to trwałość i harmonię małżeństwa. Szczęśliwy jest też okres świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy lub karnawału. Najbardziej pechowy czas na ślub maj i listopad. Nie należy brać ślubu w poniedziałek, ponieważ "od poniedziałku nie warto zaczynać", ani w piątek, gdyż "w piątek zły początek". Pomyślność wróży data ślubu wyznaczona na dzień lub dwa po pełni księżyca.

Pogoda

Każdy marzy o pięknej pogodzie w dniu ślubu. Można ją sobie zapewnić, trzymając przez kilka dni na parapecie buty ślubne panny młodej. Ładna aura jest przecież gwarancją dobrej zabawy i niesie ze sobą pomyślną wróżbę, zapewniając przyszłym małżonkom szczęście, choć mały deszczyk jest oznaką Bożego błogosławieństwa. Chmury i deszcz wróżą burzliwy związek oraz wiele przelanych łez w przyszłości. Łzy kobiety przed ślubem oznaczają, że po ślubie czekają ją już tylko pomyślne dni. Do ołtarza jednak powinna iść z radością i szczęściem wypisanym na twarzy, które w ten sposób zapewni sobie na resztę życia.

Strój

Panna Młoda powinna przymierzać swą suknię ślubną wyłącznie przy jej wyborze. Nie powinna jej zakładać tylko po to, by się pokazać przyjaciółkom lub nacieszyć się pięknym strojem. Przyszły mąż nie powinien widzieć swej oblubienicy w sukni ślubnej aż do dnia ślubu. W dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie: coś niebieskiego (najczęściej jest to podwiązka), co zapewni potomstwo i wierność małżonka, coś używanego (np. biżuterię), co zapewnia lojalność najbliższych, coś pożyczonego (koniecznie od osoby, która jest szczęśliwa w małżeństwie), co zapewnia sympatię i dobre stosunki z nową rodziną i coś nowego, co jest gwarancją bogactwa. Jeśli suknia podrze się, nie należy jej zszywać, ponieważ wróży to łzy i nieszczęście, bezpieczniej jest uszkodzone miejsce dyskretnie spiąć agrafką. Nie należy się również oglądać za siebie, by sprawdzić, czy welon jest dobrze ułożony, lepiej poprosić o pomoc w tym względzie któregoś ze świadków, by uniknąć złej wróżby. Młodsze siostry Panny Młodej nigdy nie staną przed ołtarzem, jeśli ulegną pokusie przymierzenia sukni ślubnej.

Obrączka

Nie należy przymierzać obrączki przed ceremonią ślubną. Panna Młoda nie powinna pozwolić, by mąż założył jej obrączkę do końca palca, w przeciwieństwie zostanie przez niego zdominowana w małżeństwie. Obrączkę trzeba nosić na serdecznym palcu prawej ręki, gdyż noszenie jej na innym palcu wróży niewierność. Jeżeli w trakcie ceremonii obrączka upadnie, nie wolno jej podnosić młodym, bo ściągną na siebie nieszczęście. Powinien to zrobić ksiądz lub świadek. To odstraszy złe moce. Zgubienie obrączki może oznaczać stratę współmałżonka.

Pocałunek

Pan Młody powinien pocałować oblubienicę tuż po ślubowaniu i to przy świadkach, co ma gwarantować monogamię w związku (zwłaszcza wierność małżonka!). Finanse Idąc do ołtarza warto zaopatrzyć się w różne drobiazgi zapewniające dostatek: kobieta powinna mieć ze sobą kawałek chleba i kostkę cukru oraz pieniążek włożony do buta. Mężczyzna też musi mieć w kieszeni drobne pieniądze. Sprawią one, że w przyszłości będzie ich brakowało. Ponadto, mogą się one przydać Panu Młodemu do wykupienia Panny Młodej podczas oczepin. Dostatnie życie gwarantują pieniądze, którymi obsypywana jest Para Młoda po wyjściu z kościoła. Do obowiązku młodych należy wyzbieranie wszystkich monet co do grosika. W przeciwnym razie już zawsze ich portfel będzie pusty.

Płodność

Obsypanie ryżem lub jęczmieniem zapewnia płodność i rychłe, udane potomstwo. Wśród przesądów dotyczących potomstwa istnieje przekonanie, że panna młoda nie może przechodzić pod wiszącym na sznurkach praniem, ponieważ będzie miała komplikacje przy porodzie.

Dominacja

Nakrycie buta Pana Młodego rąbkiem sukni oznacza, że Panna Młoda będzie go trzymać po pantoflem. Gdy ksiądz przykryje ręce stułą w czasie ceremonii zaślubin, ta dłoń, która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę w małżeństwie. Również ta osoba, która pierwsza wstanie z klęczek i odchodząc od ołtarza okręci wokół siebie i pociągnie za sobą drugą, będzie górą w małżeństwie. Gdy przed kościołem posypią się na Parę Młodą drobne, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie trzymał kasę. Na progu domu weselnego zgodnie z tradycją młodzi dostają dwa kieliszki: w jednym jest woda, a w drugim wódka. Głową rodziny będzie osoba, która wybierze wódkę.

Trwałość

Ważną symbolikę mają świece płonące na ołtarzu w czasie mszy ślubnej: jeśli płoną jasnym i równym płomieniem, związek będzie trwały i zgodny. Gdy płomienie migocą i kopcą, można się spodziewać niesnasek między młodymi. Złą wróżbą jest potknięcie się w drodze do ołtarza. Panna Młoda nie może też potknąć się, przechodząc przez próg domu (również weselnego), bo inaczej ściągnie na siebie i swoją rodzinę nieszczęście. Aby ją przed tym ustrzec, mąż musi ją przenieść przez próg. Głęboką symbolikę ma również powitanie młodych chlebem i solą. To powitanie na progu nowego, dostatniego życia. Później otrzymują kieliszki z wodą i wódką, a po wypiciu rzucają je za siebie. Jeśli je z trzaskiem rozbiją, czeka ich dostanie i szczęśliwe życie.

Taniec

W czasie wesela bardzo ważny jest pierwszy taniec. Nowożeńcy - jako pierwsi i jedyni na parkiecie - mają zaprezentować się zgromadzonym gościom. Nie mogą więc pomylić kroków, bo we wspólnym życiu również nie będą iść zgodnym krokiem.

Wierzyć, nie wierzyć... przesądy były, są i będą. Taka jest nasza natura. Jeśli je przeanalizować, to w wielu przypadkach mogą być dla powstającego związku bardzo pożyteczne, pod warunkiem, że małżonkowie będą bać się konsekwencji postępowania innego, niż te, które w pewnych przesądach są obwarowane nieciekawymi konsekwencjami.  Niezależnie od poglądów nasza redakcja życzy szczęścia Wam wszystkim.