O zdrowiu

Przeszkadza Ci chrapanie

Przeszkadza Ci chrapanie? Można z nim walczyć operacyjnie!

Chrapanie jest zabawne tylko w filmach i na reklamach. Kiedy na co dzień (co noc...) mamy do czynienia z osobą chrapiącą i cierpiącą na bezdech senny, sprawa nie wygląda już tak zabawnie. Nie dość, że sami się nie wysypiamy, to jeszcze martwimy się o naszego bliskiego, którego nie zawsze łatwo namówić na badania i diagnozę tego stanu rzeczy. Chrapanie często ma poważne przyczyny.

 

Przyczyny chrapania

Łagodne chrapanie związane jest z utrudnionym przepływem powietrza przez gardło. Kiedy jednak dołącza do niego bezdech (obturacyjny bezdech podczas snu), możemy być pewni, że to już kłopot z przedostaniem się powietrza przez krtań. Chrapanie z bezdechem najczęściej dotyka pacjentów ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym podniebieniem miękkim, powiększonymi migdałkami, przerośniętym języczkiem lub innymi nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych. Problemy z chrapaniem mają także osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze czy otyłe. Choć o chrapanie oskarża się głównie mężczyzn, jest także przypadłość często dotykająca kobiet po menopauzie.

 

Co dzieje się w naszym organizmie, kiedy chrapiemy?

 

Wiotczejąca we mięśniówka tylnej części gardła sprawia, że ta opada, dotykając nasady języka. Powstaje wtedy naprawdę niewielka szczelina umożliwiająca normalne oddychanie. Kiedy dodatkowo drogi oddechowe są niedrożne, mamy trudności z zaczerpnięciem powietrza. Wzrasta stężenie dwutlenku węgla we krwi a do ośrodka oddechowego w mózgu dociera sygnał informujący go, że coś złego dzieje się ze śpiącym człowiekiem. Mózg pobudza do pracy dodatkowe mięśnie oddechowe - mięśnie klatki piersiowej i przeponę. To właśnie te 10-60 sekund bezdechu, po którym następuje bardzo gwałtowny wdech. Jeśli bezdech pojawia się więcej niż 10 razy w ciągu godziny, mamy do czynienia z zespołem bezdechu sennego.

 

Metody leczenia chrapania

Nasilone chrapanie z bezdechem sennym wymaga pogłębionej diagnostyki. Czasem wystarczy wizyta w Poradni Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Snu, gdzie poddani zostaniemy serii badań monitorujących przebieg naszego nocnego wypoczynku. Będą to m. in.: EKG, EEG, EMG, EOG a także badanie wysycenia hemoglobiny tlenem.

Jeśli przyczyną chrapania są wady anatomiczne w budowie dróg oddechowych, konieczna może być interwencja chirurgiczna. W grę wchodzą następujące metody leczenia chrapania:

  • Septoplastyka – zabieg laryngologiczny mający na celu korekcję skrzywienia przegrody nosowej.
  • Plastyka podniebienia miękkiego z języczkiem oraz plastyka łuków podniebiennych - polega na wprowadzeniu w podniebienie lub małżowiny nosowe elektrod oraz doprowadzeniu do bipolarnej stymulacji tkanek falami o częstotliwości radiowej w temperaturze ok. 90-100ºC. Efektem tego zabiegu jest powstanie blizn, które prowadzą do usztywnienia podniebienia.
  • Koblacja nazywana także metodą “tunelizacji” (ang. soft palate channeling) - odpowiednią tzw. końcówką roboczą dokonuje się redukcji nadmiaru tkanek miękkich języczka i łuków podniebiennych, przez co poszerza się światło dróg oddechowych, znacznie ograniczając możliwości chrapania i bezdechów sennych.
  • Procedura wszczepienia implantów Pillar - polega na umieszczeniu (poprzez wkłucie) wewnątrz tkanek podniebienia miękkiego trzech niewielkich implantów (18x2mm) z włókna poliestrowego. Implanty ulegają stopniowemu zwłóknieniu i integracji z otaczającymi tkankami, powodując usztywnienie podniebienia miękkiego.

 

Jak wygląda powrót do zdrowia i rekonwalescencja?

Powrót do zdrowia przebiega różnie w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Obrzęk nosa po korekcji przegrody może się utrzymywać do 2 tygodni po zabiegu. Sama operacja nie trwa długo, zazwyczaj do godziny, a cały pobyt w szpitalu nie przekracza 3 dni. Okres rekonwalescencji wynosi około 3 tygodni.
W przypadku koblacji okres gojenia się trwa do około 4 tygodni. Procedura Pillar, z kolei, trwa do 20 min. najczęściej w tym samym dniu pacjenci wracają do normalnej aktywności. Niektórzy pacjenci odczuwają zmniejszenie dolegliwości już po kilku dniach, czy tygodniach. Jednak ostatecznego efektu należy się spodziewać po upływie 3 miesięcy.

 

Przeciętne koszty

Septoplastyka: powyżej 4000 PLN
Plastyka podniebienia miękkiego z języczkiem oraz plastyka łuków podniebiennych klasyczna: od 2500PLN
Plastyka podniebienia miękkiego (koblacja): od 3500 PLN
Procedura Pillar: cena ustalana indywidualnie

Koszty są zbyt wysokie? Leczenie możesz sfinansować dzięki systemowi płatności MediRaty

Artykuł zewnętrzny