Żyć Dobrze

Romans biurowy Czy warto ryzykować

Romans biurowy. Czy warto ryzykować?

Amor często bywa złośliwy i może się zdarzyć, że zaatakuje nas w pracy. Gdy spędzasz cały dzień w tym samym biurze, z tymi samymi osobami, to automatycznie masz z nimi coś wspólnego. Jeśli pracujesz przez długie godziny i do późnej nocy, twoje szanse na spotkanie kogoś poza pracą drastycznie maleją. Zanim jednak pogrążysz się w romansie biurowym, musisz zdać sobie sprawę z ryzyka.

 

1

Sprawdź politykę firmy

Czy Twoja firma posiada pisemną politykę, a w niej zapisy dotyczące relacji miedzy pracownikami? Niektóre firmy na wprost zabraniają tworzenia intymnych relacji między osobami w nich zatrudnionymi, podczas gdy inne wprowadzają wymóg zgłoszenia powstałego związku do działu HR. Oczywiście u nas nie jest to jeszcze aż tak powszechne, ale należy się spodziewać, że ta tendencja zakorzeni się i w naszych realiach, szczególnie korporacyjnych. Niezależnie jednak od tego czy jest to oficjalne czy też nie, musisz wiedzieć, że inni pracownicy to zauważą.

 

2

Nigdy z szefem

Rozpoczynanie romansu z szefem lub podwładnym jest receptą na katastrofę. To podnosi ryzyko roszczeń o molestowanie seksualne i zwiększa szanse, że współpracownicy będą myśleć, że robisz to dla preferencyjnego traktowania. W niedługim czasie zapewne możesz zacząć szukać innej pracy.

 

3

Bądź dyskretny

Niezależnie od tego czy randkowanie wśród współpracowników firmy jest dozwolone, czy zabronione, powinieneś zachować dyskrecję. Jest to ważne dla utrzymania dobrych relacji ze współpracownikami i klientami. Jeśli wszystko wyjdzie na jaw, znajdziesz się na celowniku. Tacy są ludzie i nic na to nie poradzisz. Jeśli jeszcze dojdzie do zerwania firmowego związku to musisz liczyć się z tym, że wszyscy poznają twoje, nawet najbardziej intymne sprawy, o których wolałbyś nie rozmawiać.

 

4

Nie bujaj w obłokach

Podczas gdy jesteś w pracy musisz skupić się właśnie na pracy. Nie chcesz chyba, aby twoja wydajność pracy ucierpiała z powodu flirtu i układania wspólnych planów na weekend. Wykonuj swoją pracę sumiennie, a romans może poczekać aż wrócicie do domu.

Biurowy romans ma oczywiście szanse przetrwania i przekształcenia się w silny związek. Warunkiem jest świadomość ryzyka i profesjonalne podejście do pracy.