Swoją męskość często nazywamy klejnotami. Klejnoty zaś wymagają troski i to nie tylko w zakresie higieny i wyglądu. Tak, jak mocno skłonni jesteśmy chwalić się naszą męskością, tak zapominamy, że to również część naszego organizmu narażonego na różne schorzenia. Zapominamy do momentu, gdy sytuacja zaczyna być co najmniej kłopotliwa i bolesna. Lepiej więc być mądrym przed szkodą i poświęcić kilka minut miesięcznie, by sprawdzić czy nie dzieje się nic złego.

 

Sprawdzanie stanu swoich jąder choć raz w miesiącu pozwala wychwycić ewentualne niepokojące zmiany

Czynność tę wykonywać trzeba regularnie, bo wówczas dopiero mamy możliwość porównania ze stanem wcześniejszym.

Małe, twarde, bolesne guzki oraz powiększenie jąder mogą oznaczać, że dzieje sie coś niedobrego, że mogły nastąpić zmiany nowotworowe. Ten rodzaj nowotworu zwykle dotyka mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia.

Ryzyko zachorowania się zwiększa, gdy wcześniej u kogoś z rodziny zdiagnozowano tę chorobę. Wczesne rozpoznanie i odpowiednia kuracja są niezwykle istotne, bo w takich przypadkach prawdopodobieństwo wyleczenia jest bardzo wysokie.

 

Reklama

 

Θ Najlepiej samobadanie przeprowadzić tuż po kąpieli, gdy worek moszny będzie miękki i rozluźniony. Wszystko powinno zająć 2-3 minuty.

 

Θ Stań naprzeciw lustra i szukaj guzków czy stwardnień na powierzchni moszny.

 

Θ Używając obu rąk sprawdź każde z jąder. Chwyć je w ten sposób, że palec wskazujący i środkowy znajdują się na dole, a kciuk na górze (zobacz rysunek). Następnie zacznij obracać delikatnie każde z jąder między palcami a kciukiem. Jedno jądro może wydawać się odrobinę większe, ale zazwyczaj jest to normalne.

 

Samobadanie jąder

 

Θ Staraj się wyczuć czy na ich powierzchni nie znajdują się jakieś zgrubienia lub guzki. Nie przejmuj się, gdy znajdziesz zgrubienie tylnej ścianie. Jest to najądrze przylegające do jąder wzdłuż ich tylnego brzegu. Same jądra powinny być miękkie i gładkie o jajowatym kształcie.

 

Θ Gdy znajdziesz guzki czy stwardnienia lub zaobserwowałeś powiększenie jąder, koniecznie udaj się do lekarza. Nie musi to oznaczać nowotworu. Istnieje wiele chorób wywołujących obrzęk i zapalenie jądra, które nie są niebezpieczne. I co najważniejsze - są do wyleczenia. Najważniejsze jednak, by samemu regularnie sprawdzać, czy nie ma jakichś zmian.

 

 

Komentarze  

0

#16 walenty 2017-06-26 19:53

walonko cie wyleczy
Cytować
+5

#15 miki 2012-11-09 09:39

trzepie 3 razy dziennie i jest okei
Cytować
-1

#14 mariusz 2012-02-20 00:09

mam taki sam problem powiedz mi co u Ciebie wyszło? mamnadzieje ze to nic poważnego prosze napisz!
Cytować
0

#13 gosc 2012-01-07 04:36

Sry za błędy ciężko się pisze na 3 calowym ekranie
Cytować
+2

#12 gosc 2012-01-07 04:32

Do kolegi wyżej to nowotwór może się ujawnić nawet kilka lat po uderzeniu, nie starsze tylko tak słyszałem.

A sam mam problem. Sporadycznie zacząłem czuć tepy ból pod brzuchem. Tak z ciekawości obejrzałem sobie jądra nic nie wyczulem(norma jajeczka gładkie i miekie), jednak zaobserwowalem, że jedno jest większe od drugiego(to też nie powinno budzić moich podejrzeń, gdyż się zdaza nie symetria jąder). Teraz chyba mam paranoje, że mam raka a nie wiem czy iść do lekarza.

Co radzieckie? :/
Cytować
+2

#11 Przemysław 2011-12-17 02:21

A z karzdym dniem leciutki bul ustępywał...

A po druguie kiedy się masterbowałem moja sperma była normalna i przy orgazmie nie bolało mnie...

Niekturzy ludzie mają obawy i mogą sobie coś wykryć lecz tak naprawde tego tam nie ma albo to jest natralne, a kiedy się nie wie to warto się niestresować poniewarz na przykładzie mojej sytuacji to morze wywołać depresje...

Nie warto mocno sciskać przy samobadaniu jąder poniewarz z tego powod morze boleć a nie z choroby...
To delikatne miejsce, muj kolega kopnol mnie z calej pizdy w jajka i tak mnie bolały myslałem, że odpadnom a na drugi dzien miałem je obolałe...

A po ktryś tam raz, moi rodzice mwili, że to naturalne i mi to rzejdzie, nie wierzyłem im i płakałem w ubkacji, że umre za 2-3 lata że to (Rak) i warjowałem po 5 dniach lekki bul ustępywał powoli...

Teraz 18 Grudnia 2011 czuję sie dobrze i mam dobre samopoczućie
Cytować
0

#10 Przemysław 2011-12-17 02:07

Czasami wydaję mi się, że jedno jest większe i tp. ale tak naprawdę to są takie same tylko, że jedno jest wyrzej a druguie niżej ale to nic takiego. Szukałem głuzuw ale moje jądro było miękie i jajowate. Tylko styłu znalazlem coś ale to tylko łączenie jądra po jednej i po drugiej stronie ma takie same zgrubienie. Bolało mnie lecitko ale to dlatego, że mam 13 lat i dorastam i zachodzom w moim organizmie pewnezmiany jądra sie powiększają i w ten sposuuub uwierają lub lekko bolą. U mnie było tak, że zaczeło mnie uwiuerać i zaczołem je badać wykryłem tylko styłu a to jest naturalne.
Kiedy jescze niewiedziałem dokładnie o jądrach to zapadłem w depresę i nic mnie nie cieszyło nawet święta i mój nowy iPod Touch, lecz kiedy dowiedziałem się więcej o tym moje samopoczucie poprawiło się. Ci któży myślą, że jak mają coś dziwnego styłu jądra albo troche większe to nieprzejmjcie się tym to nic złego za zwłaszcza ludziom w wiek od 13 do 14-15 lat... Przepraszam za błędy...
Cytować
0

#9 dr 2011-11-14 15:10

Na początek trzeba to zdiagnozować. Może okazać się, że są to np żylaki, a może coś zupełnie innego. Bez bezpośredniej wizyty u lekarza i badań, nikt nie może ci pomóc. Zacznij więc od najprostszej czynności - idź do lekarza.
Cytować
+2

#8 Jarek 2011-11-14 14:34

Witam mam problem z najądrzem coś się dzieje ma guzki tam jak to się leczy ? czy tylko operacyjnie Proszę o informację
Cytować
+1

#7 szymon 2011-11-11 20:36

To jest normalne jeżeli lewe jądro masz mniejsze o prawego ponieważ penis układa się z lewej strony i dlatego krew słabiej dochodzi i wolniej rośnie a guzki to każdy mam z tylu na najadrze. Obawy wtedy możecie mieć jeżeli jądra są czerwone albo cię boli:-)
Cytować