Moto Sfera

Samochód z salonu czy używany jakiego wyboru dokonać

Samochód z salonu czy używany - jakiego wyboru dokonać?

Kupno samochodu to dla wielu osób jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, ustępująca pod względem kosztów najczęściej jedynie zakupowi mieszkania lub domu. Decydując się na zakup auta mamy do wyboru wizytę w salonie, gdzie znajdziemy nowe i nieużywane egzemplarze lub skorzystanie z bogatego wyboru aut używanych, które możemy nabyć w komisie lub od osób prywatnych. Wybór wcale nie jest prosty, gdyż za każdą z opcji przemawiają pewne plusy i minusy.

 

Koszt zakupu

To pierwsza rzecz, na którą zwraca większość osób planujących kupno auta. Ceny nowych modeli prosto z salonu mogą być nawet kilkakrotnie wyższe od cen samochodów używanych, często niezbędne okazuje się wzięcie kredytu na zakup. Ale sama suma, którą musimy wyłożyć na zakup samochodu to nie wszystko. Warto pamiętać, że wartość rynkowa nowego egzemplarza drastycznie spada już po zakupie, dlatego w przyszłości, kiedy będziemy chcieli sami sprzedać nasze auto, uzyskamy za niego jedynie niewielką część kwoty, którą musieliśmy za niego zapłacić. Taki spadek wartości nie dotyczy natomiast samochodów już używanych. Zwróćmy również uwagę na standard kupowanego auta – niższa cena samochodów używanych niekoniecznie idzie w parze z niską jakością. Jeśli dobrze się rozejrzymy, możemy na rynku wtórnym znaleźć tanie, kilkuletnie samochody o standardzie wyższym, niż nowe egzemplarze.

 

Koszty eksploatowania

Niezależnie od tego, czy wybieramy samochód używany, czy nowy, musimy liczyć się z ponoszeniem pewnych kosztów, w tym opłaty za paliwo, serwisowanie i ubezpieczenia. W przypadku kupna nowego samochodu na kredyt niezbędne będzie wykupienie ubezpieczenia AC, z kolei samochody używane już na samym początku przygody z nimi mogą wymagać wizyty w serwisie, za którą zapłacimy z własnej kieszeni, gdyż takich samochodów nie obejmuje gwarancja. Warto te kwestie brać pod uwagę jeszcze przed zakupem.

 

Bezpieczeństwo zakupu

Kupno samochodu używanego pod pewnym względami jest bardziej opłacalne, niż zakup nowego egzemplarza z salonu – o ile oczywiście trafimy na uczciwego sprzedawcę. Niestety, praktyka pokazuje, że wielu prywatnych właścicieli, chcących sprzedać swój stary samochód, decyduje się zataić jego wady lub ukryć fakt, że auto jest po wypadku. Niedoświadczeni kupujący nie są w stanie dostrzec takich defektów podczas oględzin przed podpisaniem umowy, wszystko wychodzi na jaw już po zrealizowaniu transakcji. Często historie takich pechowych zakupów znajdują finał dopiero w sądzie. Kupno nowego samochodu pozwala uniknąć takiego ryzyka, gdyż nawet jeśli posiada on wady fabryczne, sprzedawcy są zobowiązani do podjęcia odpowiednich kroków w celu ich usunięcia.

Przy współpracy z Używany Mercedes