Żyć Dobrze

skoki spadochronowe

Skok spadochronowy – podniebna przygoda dla każdego

Skok spadochronowy z instruktorem to dziś częsta forma prezentu na różne ważne okazje. Często jednak skok w asyście instruktora staje się początkiem dłuższej przygody. Zobacz jak rozpocząć podniebną przygodę ze skokami oraz czy to jest sport właściwy dla Ciebie.

 

Skok w asyście instruktora.

Skok w asyście instruktora z reguły nazywany skokiem tandemowym to obecnie najczęstsza forma skoków spadochronowych. Dużą popularność taka formuła zyskała dzięki swojej dostępności w wielu miejscach w kraju. Aby skoczyć z instruktorem spadochronowym, nazywanym też tandem-pilotem nie ma potrzeby wykonania szkolenia teoretycznego. Po przyjeździe na lotnisko wystarczy, że wypełnimy stosowne dokumenty, przejdziemy krótki instruktaż i już możemy rozpocząć przygodę. Skoki spadochronowe w tandemie dedykowane są dla osób o bardzo szerokim przekroju wiekowym. W polskim prawie nie ma ustalonych zarówno dolnych jak i górnych ograniczeń wiekowych co do wykonania takiego skoku.

 

Faktycznym ograniczeniem w przypadku dzieci będzie wzrost minimum 120 cm, a w przypadku osób starszych ogólnie dobry stan zdrowia. To właśnie dzięki minimum formalności taka forma skoku dostępna jest w formie prezentu dla bliskiej osoby. W ramach urodzin czy innych ważnych okazji można wykupić voucher prezentowy i obdarować bliską osobę. Większość szkół spadochronowych w naszym kraju pozostawia otwartą rezerwację terminu skoku na okres roku od daty zakupu vouchera.

 

skoki 1

 

Niepełnosprawność a skok z instruktorem

Wiele form niepełnosprawności ruchowej wcale nie ogranicza możliwości wykonania skoku spadochronowego w tandemie. Jeszcze kilka lat temu mało kto pomyślałby, że osoba na co dzień poruszająca się na wózku może bez najmniejszego problemu wzbić się w niebo i wyskoczyć z całkiem sprawnego samolotu. Z uwagi na fakt, że instruktor tandemowy to niezwykle doświadczony i specjalnie wyszkolony skoczek, istnieje możliwość w pełni bezpiecznego wykonania skoku z osobą niepełnosprawną. Często skok taki dla osób, które w codziennym życiu mają problemy z ruchem stanowi bardzo silny bodziec motywacyjny.

 

skoki 2

 

4000 metrów, 200 km/h spadania – czy to aby na pewno przygoda dla mnie?

Bardzo często w codziennym życiu pozostawiamy swoje pragnienia w sferze marzeń. Brakuje nam motywacji do tego, aby wykonać ważny krok i „pójść za ciosem”. To właśnie decyzja o wykonaniu pierwszego w życiu skoku spadochronowego bywa często motywacją do pokonywania innych barier w życiu. O to jak pokonać lęk przed skokiem oraz o to, jak rozpocząć samodzielne skoki zapytaliśmy Adama Dzwonkowskiego, instruktora z wrocławskiej szkoły spadochronowej:

„Pomimo, że na swoim koncie mam obecnie około dwóch tysięcy skoków, nie mogę zapomnieć o lęku jaki towarzyszył mi podczas tego pierwszego. Dziś wiem, że lęk ten był niepotrzebny. Rozumiem jednak skąd się brał. Proszę przypomnieć sobie swoją pierwszą jazdę samochodem po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Czy czuliśmy się nieswojo? Najczęściej odpowiedź będzie twierdząca ponieważ dla naszego ciała poruszanie się z prędkością 140 km/h po autostradzie nie jest zjawiskiem naturalnym. Jednak po wielu takich przejażdżkach lęk mija a nasze ciało zaczyna odczytywać tą interakcję jako naturalną. Taki sam proces towarzyszy skokom spadochronowym. Lęk z czasem mija, pozostaje raczej respekt do natury i uwaga, aby wszystko wykonywać zgodnie z procedurą.”

 

skoki 3

 

Dla wielu osób skok tandemowy zarówno będzie tym pierwszym, jak i ostatnim skokiem w życiu. Istnieje jednak pewien odsetek ludzi, którzy po pierwszym skoku poczują, że muszą zacząć to robić na co dzień. Właśnie dla takich osób przygotowano kurs spadochronowy nowoczesną metodą AFF.

Nazwa „accelerated free fall” oznacza przyspieszony kurs swobodnego spadania. W odróżnieniu od znanej z wojska metody „na linę” student od samego początku wyskakuje z wysokości 4000 metrów i spada swobodnie przez 50 sekund. Ten czas wykorzystywany jest na ćwiczenia pozycji ciała w trakcie spadania. Szczegóły procesu szkolenia przybliżył Adam Dzwonkowski:

„Szkolenie AFF składa się z 6-9 skoków. Podczas pierwszych dwóch skoków ucznia asystuje w powietrzu dwóch doświadczonych instruktorów. Potrafią oni komunikować się z uczniem za pomocą znaków pokazywanych rękami, tak aby poprawić jego sylwetkę w trakcie swobodnego spadania. Nawet drobne ruchy ciała mają wpływ na poruszanie się w powietrzu. W kolejnych skokach ucznia asystuje już jeden instruktor, który z początku przytrzymuje go, a z czasem pozwala już samodzielnie latać. Taki proces szkolenia bardzo szybko uczy jak prawidłowo układać ciało podczas spadania aby bezpiecznie otworzyć spadochron na właściwej wysokości.”

 

skoki 4

 

Ceny skoków spadochronowych

Skok w tandemie z maksymalnej dostępnej wysokości czyli 4000 metrów to w większości szkół spadochronowych koszt około 700 zł. Za dodatkową opłatą można zamówić doświadczonego kamerzystę, który wykona film i zdjęcia oraz dokona montażu. Ceny kursów AFF podzielone są na etapy. Szkolenie teoretyczne to 300-400 zł, skok z dwoma instruktorami 700-750 zł a skok z jednym instruktorem to koszt 500-550 zł. Przyjmując, że średnia ilość skoków w kursie to 7 (2 z dwoma instruktorami i 5 z jednym) koszt kompletnego szkolenia to około 4200-4500 zł. Po kursie samodzielne skoki są dużo tańsze i z reguły nie przekraczają 100 zł.

Artykuł powstał przy współpracy ze szkołą spadochronową skoki-spadochronowe.org