Udar mózgu określany był kiedyś terminem apopleksja, co po grecku oznacza paraliż. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale coraz częściej również tych w średnim. Poniżej nie będziemy opisywać przyczyn i skutków, ale przedstawiamy podstawowy sposób rozpoznawania  zagrożenia wystąpienia udaru mózgu.

 

Szybkość reakcji otoczenia i to jak szybko osoba chora znajdzie się w szpitalu ma zasadnicze znaczenie. Neurolodzy twierdzą, co również podkreślane jest w ulotkach i na plakatach informacyjnych, że są w stanie zatrzymać, a nawet wręcz cofnąć skutki udaru mózgu. Warunek jest jeden: osoba chora musi znaleźć się pod odpowiednią opieką medyczną w ciągu 2-3 godzin.

Reklama

Osoby towarzyszące mogą rozpoznać udar mózgu u czującej się źle osoby, gdy nie dzieje się to podczas snu i nie nastąpiła utrata przytomności. Jeśli występuje jeden z poniższych czterech objawów, to prawdopodobnie mamy do czynienia z udarem mózgu.

  1. Jeśli poproszona o to osoba nie jest w stanie uśmiechnąć się.
  2. Gdy nie jest w stanie wypowiedzieć prostego zdania.
  3. Nie jest w stanie podnieść ramion albo uniesie je tylko częściowo.
  4. Język osoby czującej się źle jest zakrzywiony, wije się od lewa do prawa bądź na odwrót.

Szybka diagnoza i wezwanie pogotowia ratunkowego może pozwolić na zminimalizowanie skutków udaru. Oby nie musiało się to nikomu przydać, ale warto wiedzieć, by można było pomóc innym.

Reklama

Feromony
powiększanie penisa

Dodaj komentarz
Kod antyspamowy Odśwież