Żyć Dobrze

mens

W jakim kierunku zmierza dziś męskość?

Temat męskości to jeden z ciekawszych tematów, jakie można sobie wyobrazić. Nie chodzi tu bynajmniej o samczy egoizm, który zmusza mnie do takiego stwierdzenia. Sęk w tym raczej, że od wielu lat nawraca pytanie – jaki jest prawdziwy mężczyzna? I tu zaczynają się schody.

 

Nie wystarczy być już bowiem głównym żywicielem rodziny, który całymi dniami walczy o przetrwanie swojego gospodarstwa domowego, podczas gdy kobieta zajmuje się domostwem i dziećmi – te czasy zdecydowanie przeminęły. Nie ma więc atrybutów w postaci prehistorycznej maczugi, czy po prostu wyższego wykształcenia, bądź lepiej płatnej pracy. Nie wystarczy nie urodzić się kobietą, by móc nazwać się mężczyzną. To dosyć skomplikowane.

Wszystko za sprawą pewnej rewolucji obyczajowej, która rozpoczęła się emancypacją kobiet (zupełnie słuszną), i która po dziś dzień trwa w ramach walki o pełne równouprawnienie. I tu pojawia się pierwsze słowo klucz, które otwiera drzwi do męskości – równouprawnienie. Prawidłowe zrozumienie tego pojęcia bowiem jest konieczne, by facetem móc się określić.

Zapamiętaj sobie raz na zawsze – kobieta jest równa mężczyźnie. I może dokładnie tyle samo. Może być strażakiem, może jeździć pickupem, może też odnieść wielki sukces. Czy w związku z tym powinieneś ją traktować jak kumpla? Nic z tych rzeczy. Równouprawnienie nie pozbawiło bowiem kobiet przywileju bycia damą. Oznacza to, że dalej warto otwierać drzwi, przepuszczać przed sobą, ustępować miejsca i wszystkie te drobiazgi, które przystają po prostu dżentelmenowi.

 

Za równouprawnieniem idzie jednak szereg kolejnych konsekwencji. Postanowili bowiem z niego skorzystać również panowie. Jeszcze kilka, bądź kilkanaście lat temu, krzywo byśmy spoglądali na faceta w pomarańczowych rurkach – dziś nikogo to nie dziwi i nikt też nie będzie go podejrzewał o żadne odchylenia od normy. Tak samo coraz większa część samczej populacji przestaje się bać kremów, czy odżywek do włosów. Kilka lat temu – metroseksualizm, dziś – absolutny standard. I nie ma się tu czego wstydzić – kobiety lubią zadbanych facetów.

Czasem słyszmy, że męskość przeżywa kryzys i że właściwie – to stajemy się coraz bardziej zniewieściali. Jest w tym ziarnko prawdy, o ile założymy, iż prawdziwy mężczyzna to tylko jeansy, wytarty podkoszulek, łysa glaca i browar w łapie. Dobry ubiór i wymyślna fryzura (z tak zwanym wyczuciem stylu) nie czyni mniej męskim.

Problem zniewieścienia widać jednak gołym okiem i faktycznie mamy z nim do czynienia. Chodzi o słabnącą decyzyjność mężczyzn. Kobiety stają się bowiem tak silne (kwestią charakterów i pozycji społecznej), że wielu panów zwyczajnie woli ulec niż się kłócić. A to już męski e nie jest. Facet w oczach kobiety ma być silny i nie mówimy tu o bicepsach.

Prawdziwy mężczyzna powinien mieć też pasję. Nie chodzi o to, by na siłę łapać się wszystkiego, byle tylko nie siedzieć wieczorem przed telewizorem, bo ktoś nas wyśmieje. Każdy z nas jednak się czymś interesuje trochę mniej lub trochę mocniej – można to zainteresowanie rozwinąć i pogłębić – by narodziła się prawdziwa pasja. A nie ma chyba nic lepiej działającego na kobiety, aniżeli facet z pasją. I nieważne co to będzie – nie muszą to być od razu samochody. Nie ma niemęskich pasji – liczy się bowiem Twój wkład i zaangażowanie.

Mówiąc krótko można stwierdzić, że męskość zdecydowanie ewoluuje. Ewolucja zaś ma to do siebie, że z reguły ma dobry kierunek i zmiany z niej wynikające są pozytywne. Tak zwana męskość to coraz częściej dbanie o siebie (również przez sport) i dbałość o dobry wygląd (nie ma nic złego w wiśniowych spodniach, serio). Wszystko to jednak musi iść w parze z tym, co męskie było wcześniej. Dalej trzeba mieć swoje zdanie poparte pewnością siebie, dalej trzeba być silnym i dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa, a ponieważ mamy do czynienia z równouprawnieniem – musimy stać się także odpowiednio czuli i wyrozumiali. Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

I takich właśnie mężczyzn pragną kobiety – zadbanych, traktujących je na równi, ale nie zapominających o tym kto jest damą, z silnym charakterem, ale i z pewną wrażliwością i empatią. No i musisz się czymś interesować. Wieczory spędzone przed telewizorem nie są w żaden sposób atrakcyjne. I nie – nie są męskie.

Łukasz Heger

A na koniec dla wszystkich wybierających się na MEN'S WORLD - bo przecież wybieramy się wszyscy - program atrakcji, które już na nas czekają.

 

scenariusz MensWorld

 Bądź na bieżąco: https://www.facebook.com/pages/Mens-World-M%C4%99ska-Rzecz/1575089929397593?ref=ts&fref=ts

Spotkajmy się na MEN'S WORLD