Żyć Dobrze

Waga idealna

Waga idealna

Jaka powinna być ta idealna waga, do której powinniśmy dążyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż idealna waga jest inna dla każdego z nas. Zależy to od typu naszej budowy, od wzrostu, płci, a także wieku i trybu życia.

 

Ostatnim pomysłem naukowców, który jest obecnie stosowany w praktyce, jest wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index. Dzięki wskaźnikowi BMI możemy się zorientować, czy ważymy za dużo, za mało czy w sam raz. Obliczamy go, dzieląc wagę podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażony w metrach.

Posłużymy się przykładem osoby ważącej 79 kilogramów, która ma 180 cm wzrostu. W tym przypadku kwadrat wzrostu wynosi 1,80 x 1,80, czyli 3,24. Aby wyliczyć BMI dzielimy wagę, czyli 79, przez kwadrat wzrostu, czyli 3,24, i otrzymujemy wynik około 24,4. W tym przypadku świadczy on o prawidłowej wadze, bo mieści się między 20 a 25. Jeśli wskaźnik BMI przekroczy 25 to mamy do czynienia z nadwagą, a otyłość - to BMI powyżej 30.

 

Wreszcie w przypadku osób bardzo otyłych wskaźnik BMI przekracza 40. Tak sprecyzowane wartości liczbowe pomagają ustalić schematy postępowania u poszczególnych osób.

  • BMI poniżej 20 świadczy o niedowadze, która łączy się z częstszym występowaniem osteoporozy, a u kobiet - poronień i przedwczesnych porodów.
  • BMI między 20-25 oznacza idealną, prawidłową wagę, która statystycznie oznacza najdłuższe życie i najniższą zapadalność na większość chorób, a szczególnie na nowotwory i choroby układu krążenia.
  • BMI powyżej 25 oznacza występowanie nadwagi i jest sygnałem alarmowym, że powinniśmy zacząć liczyć kalorie i postarać się ograniczać posiłki w taki sposób, aby dzienny deficyt kalorii wynosił 400 kcal.

Istotne jest też wprowadzenie ćwiczeń fizycznych, gdyż redukcję wagi najłatwiej i najzdrowiej uzyskać, stosując jednocześnie odpowiednią dietę ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

  • BMI powyżej 30 oznacza występowanie otyłości i wymaga zdecydowanych działań - najlepiej pod opieką specjalisty od dietetyki i gimnastyki, aby stopniowo redukować wagę do wartości prawidłowych. Jeżeli osoba jest otyła ze wskaźnikiem BMI pomiędzy 30 a 40, to deficyt kaloryczny powinien wynosić około 1000 kcal. Wskazana jest w tym przypadku pomoc lekarska i zastosowanie dodatkowych preparatów - najlepiej roślinnych. Ćwiczenia fizyczne powinny odbywać się jedynie pod fachowym nadzorem, gdyż stanowią zbyt duże zagrożenia dla osoby obciążonej otyłością.
  • BMI powyżej 40 oznacza bardzo dużą otyłość. Osoby te wymagają szczególnej opieki - specjalistycznej pomocy lekarskiej, drastycznej diety, silnych leków farmakologicznych, a nawet zabiegów chirurgicznych. Polegają one z reguły na usunięciu fragmentu jelit lub żołądka i mogą być jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta.

 

Nie tylko BMI

Nie tylko BMI informuje czy mamy nadwagę. Można to też sprawdzić inaczej:

  • Mierzymy centymetrem obwód talii i bioder i dzielimy oba wyniki przez siebie; np. osoba mająca 75 cm w pasie i 96 cm w biodrach otrzyma wynik 0,78 mieszczący się w granicach prawidłowych, czyli między 0,64-0,85.
  • Obliczamy wg wzoru Broca
  • waga normalna = wzrost w cm -100
  • waga idealna = waga normalna -15% dla kobiet (-10% dla mężczyzn).