Wózki widłowe spalinowe to obecnie jedne z najczęściej wykorzystywanych wózków jezdniowych podnośnikowych, zwanych też zwyczajowo wózkami widłowymi. W czym tkwi tajemnica ich popularności? Dowiesz się w tym artykule!
Planujesz zakup pojazdu, którego zadaniem byłoby usprawnienie pracy w Twoim przedsiębiorstwie, ale nie wiesz, jaki rodzaj widlaka wybrać? A może nie jesteś pewien, czy wózki widłowe spalinowe to rzeczywiście dobry pomysł dla Twojego biznesu? W tym artykule dowiesz się 6 rzeczy o wózkach widłowych, o których koniecznie powinieneś wiedzieć przed dokonaniem wyboru!
Czym w ogóle jednak są wózki spalinowe? Są to, krótko mówiąc, wózki widłowe o napędzie spalinowym (LPG lub diesel). Służą one do wykonywania wszelkich czynności związanych z załadunkiem i rozładunkiem towaru oraz magazynowaniem go. Ze względu na to, że wózki widłowe spalinowe wytwarzają spaliny, przeznaczone są one głównie do pracy na zewnątrz – podczas gdy do pracy w magazynach wciąż wykorzystuje się najczęściej wózki elektryczne. Obecnie jednak coraz częściej producenci wytwarzają wózki spalinowe wyposażone w systemy filtrujące, dzięki czemu możliwe staje się używanie ich także wewnątrz pomieszczeń.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o wózkach widłowych spalinowych?
1. Wózki widłowe spalinowe są przystosowane do pracy w systemie wielozmianowym
Co to dokładnie oznacza? Wózki widłowe spalinowe, w przeciwieństwie do wózków elektrycznych, nie wymagają ładowania akumulatorów, cykl ich pracy jest więc wyznaczany przez kolejne wymiany paliwa – co jest zwykle kwestią kilku, kilkunastu minut. Co więcej, ich parametry techniczne są znacznie lepsze niż w wózkach o napędzie elektrycznym – mogą one udźwignąć aż do 7–8 ton ładunku, zaś wysokość podnoszenia masztu może sięgać nawet 7 metrów! Te osiągi sprawiają, że z powodzeniem można używać wózków spalinowych do prac o średnim lub dużym natężeniu.
2. Możliwość montowania osprzętu
Dużą zaletą wózków widłowych spalinowych jest możliwość dodatkowego wyposażania ich w części, za sprawą których pojazd przystosowany jest do zupełnie innych czynności niż te, do których służy nam na co dzień. Stąd w zależności od potrzeb – i od rodzaju zamontowanego osprzętu – wózek widłowy może w jednych okolicznościach służyć za minikoparkę, a w innych – za pług śnieżny.
Podczas wybierania osprzętu warto zwracać uwagę na markę, najlepiej zaś kupować go od dealera, u którego kupiliśmy sam wózek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dodatkowa część będzie pasować do naszego pojazdu, a tym samym – że nie wyrzuciliśmy pieniędzy w błoto.
3. Wózek spalinowy do zadań specjalnych? Wózek terenowy!
Szczególnym rodzajem wózka spalinowego jest wózek widłowy terenowy. Czym się on charakteryzuje?
Pod względem napędu te dwa typy pojazdów nie różnią się od siebie. Wózki terenowe dostosowane są jednak do prac bardziej wymagających, zarówno pod względem ciężaru przewożonego ładunku – ich maksymalny udźwig może wynosić aż do 10 ton – jak i warunków terenowych – z łatwością poruszają się one po powierzchniach nierównych, wyboistych czy nawet grząskich.
4. Powinieneś posiadać uprawnienia na wózki widłowe spalinowe
Jedynym, pozornie, minusem wózków spalinowych jest fakt, że do ich prowadzenia niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Jakie konkretnie?
Do operowania wózkami widłowymi spalinowymi niezbędne jest posiadanie jednej z dwóch kategorii: I WJO lub II WJO. Na tym jednak nie koniec formalności – każdy wózek widłowy powinien być bowiem zarejestrowany w UDT oraz musi podlegać regularnym przeglądom i konserwacji.
Jak zaznaczono na początku tego podpunktu, są to jednak tylko pozorne minusy – wymagania, które mogą wydawać się jedynie zbędnymi utrudnieniami, w rzeczywistości służą naszemu bezpieczeństwu. Przyczyniają się one bowiem do podnoszenia standardów związanych z pracą fizyczną, dzięki czemu każdy, kto wykonuje tego rodzaju pracę, nie musi obawiać się o swoje zdrowie ani o warunki zatrudnienia.
5. Wózki widłowe spalinowe na każdą kieszeń
Od tego być może powinniśmy zacząć ten artykuł, gdyż cena jest dla wielu przedsiębiorców kwestią, od której zależy, czy dokonają danego zakupu, czy też nie. Jeśli chodzi o koszt zakupu wózka widłowego spalinowego, ceny zaczynają się od ok. 60–65 tys. złotych – wiadomo jednak, że, zazwyczaj, im droższy pojazd, tym lepszymi parametrami technicznymi się on charakteryzuje.
Nie należy jednak wpadać w panikę, jeśli te kwoty przekraczają Twoje możliwości. Istnieje bowiem, w ostatnich latach coraz popularniejsza, możliwość zakupu używanego wózka widłowego. Takie rozwiązanie, wbrew pozorom, nie jest złym pomysłem. Wózek używany może służyć równie dobrze i równie długo, jak model prosto z salonu – wszystko zależy jedynie od tego, z jaką częstotliwością i intensywnością był do tej pory eksploatowany. Głównym miernikiem, który pomoże nam to określić, jest liczba przepracowanych motogodzin – im większa ich liczba, tym intensywniej wózek był używany.
Warto jednak pamiętać w tym miejscu o tym, że wózki widłowe z zasady są sprzętem o solidnej konstrukcji, dostosowanym do intensywnej eksploatacji. Nie musisz mieć zatem obaw, że nawet spora liczba motogodzin na liczniku sprawi, iż wózek szybko okaże się niezdatny do użycia.
6. Wózki widłowe elektryczne są szeroko dostępne na rynku
Jest to dobra wiadomość, ponieważ w razie nagłej potrzeby, takiej jak np. konieczność szybkiego wykonania określonej pracy, możesz w błyskawicznym tempie wybrać najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb wózek i natychmiast dokonać zakupu.
Gdzie znajdziesz wózki widłowe spalinowe? Przede wszystkim bezpośrednio na stronach dealerów, np. firmy Lemarpol (sprawdź tutaj). Kupowanie w salonach sprzedaży to najlepsza opcja, ponieważ oprócz samego pojazdu zyskujesz także dodatkowe świadczenia, takie jak gwarancja, możliwość korzystania z serwisu czy dostęp do oryginalnych części zamiennych.
Podsumowanie
W tym artykule staraliśmy się w możliwie jak najbardziej przystępny sposób wyjaśnić, czym są wózki widłowe spalinowe, co je wyróżnia, oraz o czym powinieneś pamiętać, jeśli planujesz ich zakup. Z pewnością wózki widłowe spalinowe to inwestycja, która ułatwi Tobie i Twoim pracownikom codzienną pracę, a także przyczyni się do wzrostu wydajności całego przedsiębiorstwa.
Artykuł zewnętrzny