Moto Sfera

Wycieraczki i spryskiwacze samochodowe

Wycieraczki i spryskiwacze samochodowe - jak dobrać odpowiednie?

Bardzo ważnymi elementami w każdym samochodzie są wycieraczki do szyb, to samo dotyczy spryskiwaczy. Warto od razu zaznaczyć, że polskie prawo wręcz wymaga wyposażenia pojazdu w wycieraczki samochodowe. Oczywiście zgodnie z przepisami homologacyjnymi muszą być one w pełni sprawne, czyli prawidłowo działać.

Wycieraczki i spryskiwacze stają się niezwykle ważne podczas opadów atmosferycznych. Umożliwiają zbieranie zabrudzeń z szyb, kropli deszczu, śniegu. Jeśli szyby w aucie będą brudne lub oszronione, to kierowca musi liczyć się z możliwością nałożenia kary w postaci mandatu. Niestety nie wystarczy zastosowanie niewidzialnej wycieraczki, należy traktować ją tylko jako dodatek do tradycyjnych modeli.

 

Jakie są dostępne spryskiwacze do szyb samochodowych?

Spryskiwacze samochodowe są potrzebnymi elementami w każdym aucie, wbrew pozorom niezwykle istotnymi. W połączeniu z wycieraczkami zapewniają czystą szybę przednią. Przekłada się to na poprawę widoczności, czyli wzrost bezpieczeństwa na drodze. W sprzedaży znajdują się różnego typu spryskiwacze:

  •   Strumieniowe,
  •   Mgłowe,
  •   Podgrzewane.

Najlepsze są spryskiwacze strumieniowe, uniwersalne, powszechnie spotykane. Za ich pomocą możliwe staje się uzyskanie silnego strumienia, który skutecznie czyści szybę. Na korzyść strumieniowych spryskiwaczy przemawia prosta budowa, atrakcyjna cena, niezawodność. Oczywiście trzeba liczyć się także z pewnymi wadami. Na niekorzyść strumieniowych spryskiwaczy przemawia to, że zużywają spore ilości płynu. Kolejny problem stanowi punktowe spryskiwanie szyby. Przekłada się to oczywiście na mniej efektywne eliminowanie zanieczyszczeń. Warto sprawdzić ofertę spryskiwaczy w sprawdzonym sklepie internetowym: https://awparts.pl/35-wycieraczki-i-spryskiwacze

Spryskiwacz do szyb samochodowych może być mgłowy. Cechuje się większą wydajnością niż modele strumieniowe. Można liczyć na skuteczniejsze usuwanie zabrudzeń. Płyn do spryskiwaczy jest rozprowadzamy równomiernie, czyli na całej powierzchni szyby. Na korzyść tego rozwiązania przemawia także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy ze względu na mniejsze zużycie płynu. Kolejną propozycją będą podgrzewane spryskiwacze. Sprawdzają się idealnie w okresie zimowym. Znika problem z zamarzaniem spryskiwaczy, co niestety zdarza się w przypadku mrozów. Podgrzewanie dysz temu przeciwdziała. Nawet jeśli dojdzie do dużego obniżenia temperatury, to spryskiwacze nadal będą należycie spełniać swoje zadanie. Jest to wobec tego rozwiązanie niezawodne. Zaletą podgrzewania płynu do spryskiwacza jest szybsze odszranianie szyby.

 

Na jakie wycieraczki samochodowe się zdecydować?

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów wycieraczek samochodowych. Mogą być one tradycyjne, płaskie, hybrydowe. Dużą trwałością i skutecznością cechują się klasyczne wycieraczki z metalowym szkieletem. Można liczyć na świetne dociskanie do szyby, co przekłada się na efektywne zbieranie odpadów i zabrudzeń. Istotne jest to, aby dobrać wycieraczki do konkretnego modelu pojazdu. Minusem modeli szkieletowych staje się możliwość wymienienia tylko gumy. Niestety zużywają się one relatywnie szybko. Na tym jednak wady się nie kończą. Zalicza się do nich także stawianie dużych oporów powietrza.

Innym rozwiązaniem będą wycieraczki bezszkieletowe, czyli płaskie. Jest to uniwersalne rozwiązanie pasujące do większości pojazdów. Charakterystyczne dla tego typu wycieraczek są wygięte pióra, mają one kształt litery C. Do ich produkcji sięga się po elastyczny materiał, szkielet płaskich wycieraczek odznacza się nie podatnością na zamarzanie. Dużą zaletą jest to, że pióra są bezpośrednio mocowane do konstrukcji. Na korzyść wycieraczek płaskich przemawia ich świetna aerodynamiczność. Ma to szczególne znaczenie podczas jeżdżenia autem w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wspaniale radzą sobie przy silnych podmuchach wiatru. Można je polecić także osobom, które lubią dynamiczną jazdę. Wysokie walory estetyczne to kolejna zaleta wycieraczek bezszkieletowych.

Można zdecydować się także na modele hybrydowe, które łączą w sobie cechy wycieraczek tradycyjnych i płaskich. Jest to dobra alternatywa dla osób niezdecydowanych, które mają problem z wybraniem konkretnego modelu. Wycieraczki hybrydowe odznaczają się dużą elastycznością. Świetnie przylegają do szyb, zapewniają równomierne zbieranie wody i brudu. Do zalet zaliczyć można także łatwy montaż, trwałość, solidną konstrukcję. Jeśli ktoś szuka wycieraczek samochodowych do szyb o dużej efektywności, to powinien zainteresować się modelami hybrydowymi.

 

Czym kierować się przy doborze wycieraczek samochodowych?

Przy dobieraniu wycieraczek samochodowych istotne jest zwrócenie uwagi na wymiary i parametry. Zakup pierwszego lepszego produktu nie będzie dobrym wyborem. Warto mieć na uwadze, że po stronie kierowcy wycieraczka jest znacznie dłuższa, co ma oczywiście duże znaczenie. To właśnie osoba odpowiedzialna za prowadzenie pojazdu musi mieć czystą szybę. Na podstawie marki samochodu i jego modelu łatwo o dopasowanie właściwych wycieraczek. Jeśli ktoś nie wie, co kupić, to wystarczy zapoznać się z informacjami widniejącymi w instrukcji pojazdu. Można oczywiście wymierzyć używane obecnie elementy i na ich podstawie dopasować nowe.

Bardzo istotne przy wyborze wycieraczek jest to, aby dobrać właściwy rozmiar. Długość piór wyraża się w centymetrach, czasem w calach. Wycieraczka nie może być za krótka, bo nie zbierze skutecznie zanieczyszczeń i wody z całej powierzchni szyby. Z kolei zbyt długie pióra to prosta droga do tego, aby o siebie zahaczały. Przyjrzeć należy się także mocowaniu wycieraczek. Najczęściej uchwyty są uniwersalne, co stanowi duże udogodnienie. Zwykle można liczyć także na adaptery. Kolejną kwestią jest materiał, z którego zostały wykonane wycieraczki samochodowe. Godne polecenia są modele z mieszanki gumowej z grafitem. Na ich korzyść przemawia trwałość i duża żywotność. Jeszcze lepszym wyborem będą wycieraczki kauczukowe. Odznaczają się one wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzić powinno się, czy wycieraczki dobrze przylegają do szyby. Ich głośność pracy także ma znaczenie, podobnie jak zabezpieczenie antykorozyjne.

Artykuł zewnętrzny