O zdrowiu

Zaburzenia erekcji to poważny problem

Zaburzenia erekcji to poważny problem

Zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu, która uniemożliwia mężczyźnie odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Niestety to problem, który coraz częściej dotyka mężczyzn. Wbrew pozorom nie jest związany ściśle ze starzeniem się organizmu, ale co gorsze może być pierwszym objawem poważnych chorób, które wpływają na jego występowanie!

 

Statystycznie już jeden na czterech mężczyzn, nawet poniżej 40-ego roku życia miewa zaburzenia erekcji. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że to nie tylko męski problem, bo dotyka on pary, ponieważ zaburzenia erekcji wpływają na jakość życia seksualnego zarówno mężczyzny jak i jego partnerki.

 

Przyczyny zaburzeń wzwodu

Dr n. med. Przemysław Dudek, urolog krakowskiej SCM clinic podkreśla, że przyczyn zaburzeń wzwodu może być wiele. - Można wymienić wśród nich m.in. przyczyny psychogenne, a więc zaburzenia, którymi zajmują się głównie seksuolodzy. Z reguły im młodszy jest mężczyzna, niemający żadnych innych dolegliwości zdrowotnych, to najczęściej mamy do czynienia z jakiegoś typu przyczyną psychogenną. Takich pacjentów urolog kieruje najczęściej do seksuologa. Choć czasem wystarcza przepisanie już nawet łagodnych preparatów, by pacjent nagle stwierdził, że problem zniknął. Bywa więc, że czasem już nawet efekt placebo jest w stanie naprawdę zadziałać i pomóc.

Najczęściej jednak przyczynami zaburzeń wzwodu bywają zmiany naczyniowe takie jak: miażdżyca oraz nadciśnienie. Poza tym bardzo duży wpływ ma cukrzyca. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na ryzyko zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn są zaburzenia hormonalne i postępujący wraz z wiekiem niedobór testosteronu (andropauza).

- To bardzo istotne, że zaburzenia erekcji często są symptomem innych poważnych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, ale także cukrzyca, a więc trzy najczęstsze choroby cywilizacyjne! Często pacjent nawet nie wie, że na którąś z nich cierpi, ale zaburzenia wzwodu są już ich pierwszą oznaką. Dlatego, jeśli mężczyzna zaczyna zauważać, że coraz częściej występują u niego różne problemy podczas odbywania stosunku, powinien zgłosić się do lekarza nie tylko z powodu niższej satysfakcji seksualnej, ale również, żeby sprawdzić, czy jego zdrowie nie szwankuje – podkreśla dr Przemysław Dudek.

Poza tym do zaburzeń wzwodu przyczyniają się różnego rodzaju urazy w tym urazy samego prącia, choroby neurologiczne, udary, różnego typu operacje, w trakcie których uszkodzeniu mogą ulec niektóre nerwy, ale także przyjmowanie niektórych leków, np. na nadciśnienie czy psychiatrycznych. Problem może pojawiać się również u mężczyzn, którzy mają mocno rozwinięty łagodny rozrost prostaty.

Urolog tłumaczy, że czynniki wpływające na zaburzenia erekcji są często połączone. - Jeśli u mężczyzny dochodzi do takich problemów początkowo tylko z powodów zdrowotnych, to od razu zaczyna on tracić pewność siebie, więc dodatkowo pojawia się podłoże psychiczne.

Oczywiście do tego wachlarza czynników dochodzą wszelkiego rodzaju używki takie jak: alkohol, palenie tytoniu czy przyjmowanie wszelkiego rodzaju narkotyków, również „miękkich”, jak choćby marihuana. One także mogą znacząco wpływać na zaburzenia wzwodu. Również uzależnienie od pornografii może warunkować tego typu problemy, jednak tym zagadnieniem zajmuje się już seksuolog.

Ogólnie rzecz biorąc, styl życia ma kolosalne znaczenie, zawsze więc warto zwracać uwagę to to, aby żyć po prostu zdrowo, aktywnie i bez nałogów.

Specjalista SCM clinic podkreśla, że choć rzeczywiście tak to działa, że im mężczyzna jest starszy, tym problemy z erekcją zaczynają pojawiać się u niego częściej, to jest to jednak zazwyczaj związane z pojawianiem się u niego innych chorób. - Nie można więc postawić znaku równości pomiędzy zaawansowanym wiekiem, a zaburzeniami erekcji. Samo starzenie się organizmu nie wpływa bezpośrednio na pojawianie się zaburzeń erekcji, a niestety taki mit nadal pokutuje w społeczeństwie!

 

Diagnozowanie zaburzeń erekcji

Mężczyzna, który zgłasza się do urologa z problemami w zakresie zaburzeń wzwodu, najpierw dostaje do wypełnienia kwestionariusz swojego życia płciowego, który w pewnym stopniu obiektywizuje zaistniałe dolegliwości. Taki kwestionariusz pacjent najczęściej dostaje do domu.

Poza tym każdy lekarz powinien zlecić u takiego pacjenta wykonanie badań stężenia cukru, profilu lipidowego i zmierzenie ciśnienia. To podstawowe czynniki, które mogą wpływać na powstawanie problemu, do których dochodzą następnie różnego typu zaburzenia hormonalne. Zbadanie poziomu testosteronu i innych hormonów jest więc równie ważnym elementem diagnostyki.

Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu i wyników badań lekarz może postawić diagnozę i następnie dopasować odpowiednie leczenie.

 

Leczenie zaburzeń wzwodu

Leczenie, jak w przypadku wszystkich chorób, jest uzależnione od przyczyny. Dr Przemysław Dudek przestrzega, że w niektórych przypadkach, np. mężczyzn w podeszłym wieku, po kilku zawałach, trzeba się wręcz zastanowić, czy leczenie w ogóle jest wskazane. – Lecząc takiego pacjenta i umożliwiając mu odbycie stosunku, możemy narazić go na kolejną utratę zdrowia. Jeżeli w tego typu przypadkach urolog ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien on wysłać takiego pacjenta wcześniej do kardiologa, który pomoże w podjęciu decyzji, czy leczenie zaburzenia wzwodu w takim przypadku może być bezpiecznie wprowadzone.

W pierwszym kroku leczenie zazwyczaj polega na typowej terapii tzw. inhibitorami fosfodiesterazy. Są to leki doustne. Wprowadzenie ich do praktyki klinicznej było prawdziwą rewolucją w leczeniu zaburzeń erekcji.

Jeśli to nie pomaga lub jeśli pacjent ma przeciwskazania następnie można zastosować terapię próżniową, czyli wykorzystując różnego rodzaju urządzenia wytwarzające ujemne ciśnienie wewnątrz aparatu, do którego należy wprowadzić członek. Istotnym elementem takiego urządzenia jest elastyczny pierścień zaciskający, uniemożliwiający odpływ krwi z ciał jamistych. Erekcję prącia uzyskuje się dzięki ujemnemu ciśnieniu, które ściąga krew do ciał jamistych. To bezpieczna metoda leczenia. Może być stosowana zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi sposobami.

Kolejnymi sposobami leczenia jest docewkowe podawanie odpowiedniego leku.

Inną metodą jest również stosowanie zewnątrzustrojowo generowanej fali uderzeniowej, którą „ostukuje” się okolice krocza i gruczołu krokowego, co u mężczyzn z problemami naczyniowymi może być kluczowym rozwiązaniem.

Ostatnią, najbardziej agresywnym sposobem leczenia zaburzeń wzwodu, jest wszczepienie półsztywnej protezy, ewentualnie hydraulicznej protezy ciał jamistych. Są to metody najbardziej inwazyjne, jednocześnie jednak skuteczne.

Oczywiście zarówno leki jak i inne typy leczenia są proponowane pacjentowi przez urologa adekwatnie do stopnia zaawansowania problemu i wszelkich czynników indywidualnych.

 

Aktualnie dostępność leków bez recepty na erekcję jest w Polsce bardzo duża. Rzadko  więc mężczyźni zgłaszają się do urologa stricte tylko z tym problemem. Zwykle wspominają o nim przy okazji wizyty w innym celu. Dr Przemysław Dudek zaznacza, że to nie jest dobre po pierwsze dlatego, że leki bez recepty nie są one wolne od możliwych działań ubocznych, ich przyjmowanie powinno więc być skonsultowane z lekarzem. Poza tym o ile młodzi mężczyźni zgłaszaj się o pomoc do urologa w przypadku zaburzeń erekcji, o tyle starsi prawie w ogóle tego nie robią – To wielka szkoda, bo raz jeszcze trzeba powiedzieć, że zaburzenia wzwodu  często są pierwszym sygnałem innych, poważniejszych chorób, które częściej to ich dotyczą. Pacjentów z problemami erekcji mają również kardiolodzy, seksuolodzy, endokrynolodzy czy diabetolodzy, jednak z założenia pacjent z zaburzeniami wzwodu w pierwszej kolejności powinien skierować się właśnie do urologa.

 

Ekspertem cytowanym w tym atrykule jest dr n. med. Przemysław Dudek - specjalista urologii z krakowskiej SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Zastępca Ordynatora w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.