Moto Sfera

Zakup opon do ciągnika – jak czytać oznaczenia?

Zakup opon do ciągnika – jak czytać oznaczenia?

Mnogość kształtów i rozmiarów opon rolniczych komplikuje proces selekcji właściwego produktu. Aby wybrać oponę idealnie dopasowaną do pojazdu, należy zapoznać się z oznaczeniami podawanymi w specyfikacji technicznej.

 

Widnieją one również na boku każdej opony, podając kluczowe informacje o wieku, rozmiarze, profilu czy indeksach nośności. Opowiemy zatem o tym, jak interpretować oznaczenia na oponach rolniczych, rozwiewając na zawsze wszelkie wątpliwości.

 

Opony do ciągnika – parametry techniczne

Analizę oznakowań dla ogumienia sprzętu do produkcji rolnej przeprowadzimy spoglądając na opony rolnicze Mitas, które oferują jedne z najlepszych standardów jakościowych na rynku. W przeciwieństwie do oznakowania opon dla samochodów osobowych, produkty do maszyn rolniczych często podają wymiary w calach, nie w milimetrach. Oznakowanie 480/65 R 28 może zostać zapisane także jako 19/65 R 28. 480 mm lub 19 cali odnosi się do szerokości opony. Kolejna wartość po ukośniku określa profil opony, czyli wysokość ściany bocznej. Liczba 65 jest tutaj wyrażonym w procentach stosunkiem wysokości do szerokości opony. Ostatnia liczba (R28) wskazuje średnicę osadzenia, czyli innymi słowy – rozmiar felgi.

Na oponach rolniczych znajdziemy także oznakowanie dla indeksu nośności, obliczanego dla prędkości nominalnej. Stosowane tu oznaczenia przyjmują wartości literowe w przedziale A1-A8 oraz B-G. Zestawiając indeks nośności z prędkością kryjącą się za każdym z symboli, otrzymujemy szczegółowe informacje o pracy opony w danych warunkach przeciążeniowych. Przykładowo, indeks nośności opisany jako 160 B gwarantuje nośność 4500 kg przy prędkości 50 km/h. Liczba 4500 kg to jednak wartość graniczna, po której przekroczeniu opona może ulec zerwaniu. Naprężenia powstające w oponie nie dotyczą tylko przeciążeń wynikających z masy pojazdu. Należy pamiętać, że najechanie na wyrwę w drodze, kamień lub jakąkolwiek inną przeszkodę, wywołuje punktowe odkształcenie i chwilowy intensywny wzrost ciśnienia w konstrukcji. To właśnie w tych chwilach nośność opony zostaje poddawana najcięższym testom.

Warto także poznać znaczenie symboli TT oraz TL. Informują one, czy dany produkt musi być zastosowany razem z dętką, czy mamy do czynienia z oponą bezdętkową. Opona opisana jako TL nie wymaga użycia dętki.

 

Opony rolnicze Mitas

Wybierając opony do ciągnika, należy poznać ich parametry i dopasować do modelu pojazdu. Opony rolnicze Mitas, oprócz wyjaśnionej powyżej specyfikacji, zawierają także symbol rzeźby bieżnika, wskaźnik jego głębokości, a także strzałki wskazujące kierunek toczenia się opony (przydatne w trakcie montażu). Osoby poszukujące opon do ciągników każdego typu, powinny skierować swoją uwagę na ofertę sklepu Hurt Opony. Zamieszczony tam asortyment produktów spełni oczekiwania każdego rolnika. Na stronie www.hurtopony.pl znajdują się opony rolnicze Mitas wraz z ich szczegółowym opisem. Hurt Opony to centrum zaopatrzenia sprzętu rolniczego w ogumienie dające gwarancję wielu lat bezawaryjnej pracy.

Artykuł zewnętrzny