Intymność

Seks analny i możliwe skutki uboczne

Seks analny i możliwe skutki uboczne

Według nowych badań seks analny może prowadzić do nietrzymania stolca. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą cierpieć z tego powodu, jednak mężczyzn dotyczy ten problem w większym stopniu. Biorąc pod uwagę wszelkie korzyści związane z seksem analnym trzeba pamiętać o ewentualnych konsekwencjach. Czy nieszczelność odbytu jest tego warta?.

 

Spośród 6150 dorosłych osobników przebadanych przez naukowców z University of Alabama w Birmingham, 5 procent mężczyzn i 37 procent kobiet przynajmniej raz w życiu próbowało seksu analnego. Wśród kobiet aż 50 procent zgłosiło nietrzymanie stolca co najmniej raz w miesiącu, co nie jest wcale złym rezultatem w porównaniu z mężczyznami, gdzie  wyniki na comiesięczne nietrzymanie stolca były potrojone.

Wyniki badań nie dowodzą jednak na wprost, że seks analny powoduje inkontynencję, jest to po prostu możliwy efekt uboczny. Ale czy efekty takie dotyczą każdego? Nie koniecznie. Jednak fakt, że są możliwe, skłania do zastanowienia się nad tym, czy warto takie próby podejmować.

 

a zabawa a

 

6 prawdopodobnych negatywnych skutków ubocznych seksu analnego:

 

1. Uszkodzenia odbytu – efekt często występujący

W przeciwieństwie do pochwy odbyt nie posiada aż takich możliwości związanych z rozciąganiem. Stąd miłośnicy seksu analnego zawsze muszą pamiętać o użyciu lubrykantu – powodów do jego zastosowania jest wiele. Z jednej strony mechaniczne uszkodzenia odbytu nie są aż tak wielką sprawą, ponieważ da się to leczyć, to jednak trzeba pamiętać, że jest to doskonałe miejsce dla życia i mnożenia wszelkiej maści wirusów i bakterii, które mogą szybko dostać się do krwiobiegu przez te skaleczenia. A to sprawia, że…

 

2. Możliwość infekcji HIV zwiększa się

Podczas gdy jedną z korzyści płynących z seksu analnego jest niemartwienie się o ciążę, to jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, mamy do czynienia z zupełnie inną historią. Wszystkie choroby przenoszone drogą płciową mogą zostać przekazane partnerowi przy okazji seksu analnego, szczególnie w przypadkach niestosowania zabezpieczeń, jednak w przypadku wirusa HIV ryzyko wzrasta trzydziestokrotnie w porównaniu z seksem klasycznym

 

3. Seks analny może spowodować raka odbytu

Budowa odbytu powoduje, że jest on podatny na wiele schorzeń. Jak podaje American Cancer Society, większość nowotworów odbytu wydaje się być wynikiem HPV. Częściej jednak w przypadku zakażenia analnego HPV powstają brodawki odbytu, co chyba też nie należy do przyjemności.

 

4. Infekcje są bardziej powszechne w przypadku seksu analnego

Odrobina szczerości. Odbytnica to miejsce gromadzenia kału przed jego wydaleniem. Czym jest kał? Z pewnością widział go i czuł każdy. Co w nim jest? Oj kwitnie tam życie. Oznacza to, że jeśli przejdziesz od analnego do seksu waginalnego, bez zachowania zasad higieny, możesz zarazić partnerkę dokładnie wszystkim. Chyba nie o to chodzi.

 

5. Wypadnięcie odbytu

Spokojnie, nie ma żadnych dowodów na zależność między uprawianiem seksu analnego i wypadaniem odbytu. Jest to przypadłość, która zdarza się w podobnej liczbie również tym, którzy nigdy nie bawili się analnie. Warto jednak o tym wspomnieć, bo jeśli niektórzy widzą takie powiązanie, to może coś w tym jest. Oczywiście inaczej bywa w przypadku osób nadużywających tej formy zbliżeń intymnych.

 

6. Zwiększona szansa na niekontrolowane „popuszczanie”

Jak już wszyscy wiemy, odbyt nie jest zbyt rozciągliwy, a po rozciągnięciu nie wraca do stanu poprzedniego zbyt szybko. Zbyt częste rozciąganie może nieco poluzować zwieracze, co może być powodem mało przyjemnej sytuacji. Niemniej i w tym przypadku mówimy o możliwości a nie pewniku.  

 

a zabawa

 

Nie dajmy się jednak zwariować

Seks analny towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Jego popularność w różnych czasach, kulturach i środowiskach była różna. Zjawisko istnieje i będzie istniało. Jeśli partnerom taka zabawa sprawia przyjemność to znaczy, że jest dobra. Zawsze jednak pamiętajcie o zasadach!

 

 

Inne artykuły na temat seksu analnego

Seks analny

Seks analny: co można, a czego nie

5 faktów o seksie analnym

6 mitów związanych z seksem analnym

Czy seks analny jest bezpieczny?

Dlaczego seks analny z kobietą fascynuje tak wielu mężczyzn

Kobiety o seksie analnym

15 kobiecych opinii o seksie analnym

10 błędów, które sprawiają, że seks analny jest bolesny

6 pozycji dla pierwszego seksu analnego

Stosunek analny jako antykoncepcja

Masturbacja analna dla początkujących